DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

8d) Stezkami pašeráků a Alpínů v GP

  
č.8d):NP GRAN PARADISO - státní hranice: ve stopách NAPOLEONA, HANNIBALA; stezkami PAŠERÁKŮ, FINANCŮ & jednotek ALPINI 
        „Velkým Rájem“ kozorožců, kamene, ledu, vodopádů & vpádů :
   Snadná až vytrvalostní VHT turistika NALEHKO, či se střední zátěží (beze stanu) vybranými trasami k  cílům v rámci tématu (kasárna, lokální ubikace, pevnůstky, pozorovatelny, stanoviště dělostřelec.baterií, atd...). Dobrými cestami, s obtížností dle kondice a skladby účastníků. Kulturně-historicko-sportovní zajímavosti, muzea v přírodě.                             
        Krásy NP GRAN PARADISO zde není třeba zdlouhavě představovat (už se stalo na předchozích stránkách) - málokde příroda tak nešetřila , jako zde. Méně se ale ví, že určitou oblastí často vedly do Piemontu vojenské vpády z francouzké strany -  za všechny jmenujme alespoň Napoleona, a snad dokonce právě tudy vedl zřejmě legendární Hannibalův pochod přes Alpy (letopisci nepřidali souřadnice a tak dodnes panují o místě dohady). Co ale víme s jistotou, že odnepaměti se horami pašovalo zboží  i zbraně na obě strany a než se z pastevců stali horští vůdci, přivydělávali si takhle... A pokud se EU zase rozpadne, kdoví.. ?
             
Proto není divu, že Rakušané a později mladá Italská republika věnovali oblasti a jejímu zajištění značnou pozornost - hustou síť stezek finanční stráže doplňují kasárna, ubikace, pozorovatelny, pevnůstky a nejnověji (před 1.sv.v.) stanoviště horských dělostřeleckých baterií, vč. přístupových komunikací.             
 Trasy vedou po těchto dobrých stezkách a spí se pod střechou; otrlejší mohou vyzkoušet některé z byvších ubikací finanční stráže. V rámci akce je možný 2-3denní okruh NP, poněvadž jsme tu me zde Nejen za válečnou minulostí, ale hlavně za PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI vyhlášené oblasti!
 
 
      Lehká, místy středně obtížná turistika (dle natrasování) po většinou dobrých cestách a byvších loveckých chodnících; několik obtížnějších pasáží v balvanových polích. 
Turistické trasy, které každoročně využijí stovky milovníků hor ve všech věkových kategoriích. Lze připravit hvězdicovité výlety z kempu nalehko, nebo z různých vzdálenějších opěrných bodů (chaty, bivaky), pokud si tam vyneseme něco zásob (na chatách lze jídlo zakoupit, cca 25E jeden chod). Zvládnou i starší lidé, nicméně rozchození, vytrvalí turisté s dobrým tempem. Na pěšinách budeme běžně potkávat hloučky ostatních milovníků hor a s trochou štěstí snad i nějakého kozoroha - jsou totiž docela zvědaví... Odlehlá a neschůdná místa, ledovec a divočinu ponecháme těm lépe disponovaným. 
Spaní: kemp(vlastní stany),bivaky,chaty;strava vlastní na celý pobyt (není možné doplnit,jen z auta).
Na přání lze program "upgradovat" na 3x3denní výlet, 4x2denní apod. Tím se značně zvýší dostupnost odlehlých oblastí !    
SPECIALITA :  Vojenské městečko výcvik. kasáren Alpini; vojenské pohraniční stavby a cesty
SPECIALITA na přání:  Tour de 3 vallée - 3 údolí, 3světy, 3kontrasty 
BONUS : okruh NP na přání;  zámek AYMAVILLE a AOSTA.  Pevnost BARD při prodloužení
       
DOPORUČENO hlavně FOTOGRAFŮM+MILOVNÍKŮM PŘÍRODNÍCH KRÁS
                                                      (viz dolenásledující fotogalerie)  
     
TERMÍN  :                 ideálně od června do září včetně
POČET MÍST:           4-8
POČET  DNÍ:            standart 10, prodloužení den navíc zdarma; 14 dní za skromný příplatek
DÁLKOVÉ PŘEJEZDY: 2x18=36hod 
OBTÍŽNOST:       VYTRVALOSTNÍ  turistika.Místy větší převýšení. Většinou dobré cesty
CENA:                                 Nezahrnuje stravu, úrazové/jiné pojištění, lokální výdaje                                                                             Pro detaily k akci mailujte na   dolomiter@volny.cz 

    
 
VYBERTE SI ZPŮSOB JAK :
Nevšedně proměnlivá a krásná krajina NP tisíce tváří,umožňuje 3nabídky :
- dvoudenní výlety k vybraným cílům (lehká turistika)   č.8b)
- vícedenní (2x4) okružní túry  po  zapomenutých stezkách: vytrvalostní / těžká turistika. č.8a)
- vícedenní okružní túra 3 ůdolí / 6 průsmyků:   vytrvalostní / těžká turistika. č.8c)

a) 2x4 denní okruhy po stezkách ALPINI / FINANČNÍ STRÁŽE V  GRAN PARADISO 
2 velké vícedenní okruhy  po starých zapomenutých stezkách , jsou místy  náročnou turistikou  a přestavují to nejlepší, co vám „Velký ráj“ - a po mém mínění i Evropa - může nabídnout: vysokohorská jezera, nádherná údolí, skalnaté průsmyky, opuštěné pevnůstky, baterie, pozorovatelny a ubikace jednotek ALPINI; úchvatné pohledy do propastí i k vrcholům kolkolem. Stáda kamzíků i osamělé staré kozorohy, jejichž ležérní pohyb ve stěnách bere dech i otrlému alpinistovi. Také místy problematický terén, zkoušku vytrvalosti,sil; a třeba i zcela nepohodovou nepohodu deště, sněžení a ledového vichru a teplo horské chaty; prostě vše, co k horám patří.
Ale především nevídanou koláž nebe, kamene, vody, ledu, rostlinstva a obyvatel této krajiny ze sna 
  
b)LEHKÁ TURISTIKA 1-2 denní trasy po stezkách ALPINI / FINANČNÍ STRÁŽE 
Lehčí, místy středně obtížná turistika (dle natrasování) po většinou dobrých cestách a byvších vojenských chodnících; několik obtížnějších pasáží v balvanových polích. Turistické trasy, které každoročně využijí stovky milovníků hor ve všech věkových kategoriích. Lze připravit hvězdicovité výlety z kempu nalehko, nebo z různých opěrných bodů (chaty, bivaky), pokud si tam vyneseme něco zásob (na chatách lze jídlo zakoupit, cca 15-20E jeden chod). Zvládnou i starší lidé, nicméně rozchození, vytrvalí turisté s dobrým tempem. Na pěšinách budeme běžně potkávat hloučky ostatních milovníků hor a s trochou štěstí snad i nějakého kozoroha - jsou totiž docela zvědaví... Odlehlá místa ponecháme těm lépe disponovaným.