DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

FYZICKÁ příprava na putování horami

  
                                  FYZICKÁ PŘÍPRAVA NA PUTOVÁNÍ HORAMI
        ( aneb “O čem se skoro nemluví, ale je nutné si to uvědomit, prověřit a případně s tím něco udělat“ )
 
Není populární říkat lidem věci, které narušují jejich pohodlí, sebejistotu, či obojí; notabene se nepamatuji, že by některá z „outdoorových CK“ uveřejnila podobný text v katalogu, či na webu (peníze jsou peníze), ale chcete-li do hor na „nedůchodcovský“ výlet v kategorii vytrvalostní VHT, prosím vezměte v úvahu následující, 
 
                                            DŮRAZNÉ, DOBŘE MÍNĚNÉ DOPORUČENÍ:
- pohyb v horách ve velkých expozicích / převýšeních / po dlouhých trasách ( i v případě pěkných cest ) NENÍ pro NETRÉNOVANÉ jedince a to ani v rozpuku sil mezi 20-30 tým rokem !!! TEDY:
- Pokud nejste aktivní sportovec či sportovně angažovaný jedinec (tady se nemíní 3 partičky šachu týdně, marijáše
nebo mávání půlitrem před obrazovkou s fotbalovým / hokejovým zápasem, či zasedáním sněmovny),
- NEVYKONÁVÁTE SPORTOVNĚ/KONDIČNĚ PERMANENTNĚ TRÉNUJÍCÍ ZAMĚSTNÁNÍ
(např.mj: poštovní doručovatel/ka, tělocvikář, práce ve výškách, pochůzkář, kominík, dřevorubec, nádeník na stavbě...)
- A PROSEDÍTE CELOU PRACOVNÍ DOBU u TV, COMPUTERU, LINKY, ZA VOLANTEM ČI V JEDNACÍ SÍNI ( a tedy patříte k cca 70% populace), PAK TEDY :
 
FYZIČKA:  měsíc - dva  - tři před akcí začněte trénovat, nejlépe v botách, které potom použijete:
výstupy na kopce, delší turistické trasy; nebo jen běhejte alespoň 300m denně na autobus, či do zaměstnání.
Nejezděte do práce elektrikou, ale ujděte těch 500m denně (nebo si tak upravte trasu, lze-li) PĚŠKY!
 
                                                PROČ TAKOVÉ NÁSILÍ ???
 
Protože nerozchození jedinci (a to i ti do 30ti let), kt. nejsou aktivní turisté, běžně nesportují a nemají sportovního ducha, zažijí s pravděpodobností 90% ošklivou sprchu; navíc značně znepříjemní pobyt ostatním i průvodci.
Pro ně jsou vhodnější běžné nabídky pobytových CK typu „Jednodenní výlety po asfaltových cestičkách v okolí Zell am see“, nebo „Maďarské termály pohodově a v lihu“ , „Na Matterhorn vrtulníkem v sandálech“, atd… 
                                                   Nic ve zlém : Hory radši nezkoušejte.
 
VY OSTATNÍ si během „tréninku“ dále vezměte občas na záda batoh s alespon 5-8kg zátěže (např.lahváče – alespoň půl basy, vepřová kýta (celá), mobilní TV, svářecí invertor, velký hasičák, batole ... a nebo noste-pánové-manželce nákupy a to pěšky, ne autem ) – nejenom nohy, ale i ramena dostanou při horských túrách nebo na ferratách pořádně zabrat – je dobré to nepodceňovat!
          Doporučuje se i delší kondiční běh s prvky výběhu do kopce ( ideální je les, pole za městem či zahradou, absolutní špičku představuje běh oranicí v bruslích..ano, i inlajnech !!!). Netřeba sprintovat, zato si kontrolujte plíce, dech, bránici a co začnou dělat klouby... Zejména pravidelní běžkaři z podhorských oblastí mívají velké plus... 
Nezapomeňte na ruce – musí zesílit, hlavně na akce typu „Ferratové rodeo“. Kliky, činky, přitahování na hrazdě ve futrech, šplh po laně zavěšeném na švestce nebo házení cihel (ne po pár kusech, ale kubících – třeba na stavbě u kamaráda – do patra! ), to všechno se počítá - na skále to poznáte – a jak!
           Nakonec ještě břišní a zádové svaly – kliky, shyby, sklapovačky, či méně drastické fit-center mučící nástroje – Vynikající je plavání!!!
 
   UVĚDOMÍTE-LI SI SVŮJ FYZICKÝ STAV A OMEZENÍ VČAS, MŮŽETE S TÍM VČAS NĚCO UDĚLAT!
 
KONZUMACE & OSTATNÍ:
VODA: pokud vypijete během prac. doby 3 a více 2litrových PETek k životu zcela nezbytné a nenahraditelné vody se symbolem říšské orlice či jiné hrdé vrány a nejste schopni se ovládnout, tak je něco špatně.
Uvědomte si: tam, kam půjdete, často voda chybí a budete mít jen tu, co si přinesete na svých bolavých zádech.
Nejdete do GOBI, ale také ne do hypermarketové zóny... Jsou to letní hory a pokud nemáte na skále nad sebou ledovec, tak se tu vyskytuje jen při lijácích a tu a tam je nějaké jezero...  Opravdu - není nutné, abyste se mučili žízní, ale
abyste se ovládli a naučili tělo s vodou hospodařit. TO, CO BYLO ŘEČENO O VODĚ, PLATÍ 10x O PIVU!
JÍDLO: Jedlíci: tak žalostně málo kulinárských specialit a tak nekřesťansky drahých jste neviděli ani při návštěvě hladomorny : jestli je v zahraničních supermarketech 2x dráže, tak na horských chatách to ještě minimálně zdvojnásobte. Chaty se nevyskytují všude. Budete tedy jíst adekvátně k hloubce svojí kapsy a také to, co si s sebou přinesete - na zádech! Bude dobré začít shánět recepty co nejlehčích, energeticky vydatných poživatin na cesty, zkusit solit/sušit bifteky, tvrdý sýr, nakupovat polífky, čokolády... Zkuste během víkendové túry nejíst a pít jen minimálně – poznáte, co ve Vás je a kde je třeba se připravit... Vysoko v horách je už POZDĚ!
DUŠNOST: ZATRACENÉ CIGARETY a NEDOSTATEK POHYBU! – možná ani nemusíte nutně přestat, ale - začněte okamžitě běhat – a dech si kontrolujte! Musí být dlouhý a pravidelný, i při zátěži. Nejlépe BEZ CHRCHLÁNÍ. Plíce Vás nesmí zradit! Zejména ferratisty!
SPECIÁLNÍ NÁVYKY: pokud máte v okolí nějakou snadnou skalku, lom, umělou stěnu, vhodné stromy – proč si nezatrénovat lezení? Nemusí to být hned kolmá stěna – a samozřejmě: pozor na bezpečnost!
Naprosto nejlepší jsou zrající třešně v červnu... zde pozor hlavně na souseda (jenže když ty jeho jsou prostě nejlepší!).
 
     ZVAŽTE SVOJI FYZIČKU  S ÚSMEVEM, NADHLEDEM A HUMOREM – ALE REALISTICKY!
     Nebylo cílem Vás tímto odradit, znechutit... všichni jsme většinou průměrní, autor těhle řádek tedy rozhodně,
 Ale:  štěstí přeje PŘIPRAVENÝM – a nebo spíše: PŘIPRAVENÍ LÉPE ODOLOVÁJÍ NEPŘÍZNI PODMÍNEK!!!
  Je dobré pro to něco udělat včas, když ještě o nic nejde – uvidíte, zvedne Vám to náladu i sebevědomí!
 
Krom toho čas a energii věnovanou lapání po dechu, masírování lýtek v křeči, bolavých ramen atd.. pak můžete věnovat třeba fotografování nebo konverzaci a zatímco při normálním tempu se Vám půjde lehce; při kvapíku z důvodu časového skluzu, blížící se bouřky, nebo natažení trasy, nepřijdete zcela o náladu a kuráž. To za to stojí !
 
Vy, co máte fyzičku opravdu průměrnou a netrénovanou a z nějakého důvodu nechcete, či nemůžete začít s nějakým tréninkem, ale přesto chcete vidět něco z krás hor, na to prosím VÝSLOVNĚ upozorněte. Jediný typ akce, který pro Vás připadá v úvahu, jsou jednodenní výlety - není problém to tak udělat. V žádném případě však ne dálkové přechody/ferraty!
 
                              TO JE VŠECHNO – NASHLEDANOU POD OBLAKY!
 
Ještě to trochu zlehčíme..