DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

KOZOROH - symbol "Velkého Ráje"

   
 Kozorožec horský (Capra ibex) je poměrně velký sudokopytník z čeledi jelenovitých/pa-rohatých. Výška v kohoutku může dosáhnout 70 - 90 cm a samci mohou vážit až 120 kg. Opravdovou ozdobou těchto „horských koz" jsou mohutné rohy vyrůstající dozadu v širokém oblouku. Díky knoflíkovitým ztluštěninám na předních částech rohu a patrným ročním kruhovitým přírůstkům můžeme určit stáří jedince. Jsou to denní zvířata obratně šplhající v náročném kamenitém terénu. Kozorožci vytvářejí skupiny oddělené podle pohlaví. Mláďata chodí s matkami dva až tři roky. Potom je mladí samci opouští a připojují se k samčímu stádu.
           Kozorožci spolu často zápasí a vytváří si ve svém stádu určitou hierarchii. Tyto šarvátky však nejsou nebezpečné a slouží jako příprava na vážnější souboje během období říje. Zápasící kozorožci se při zápase staví na zadní nohy a vrhají se se skloněnou hlavou na protivníka. Obvykle se dožívají patnácti až dvaceti let věku.
 
 NÁRODNÍ PARK GRAN PARADISO (UNESCO):    V Grajských Alpách je od r. 1922 vyhlášen národní park Gran Paradiso o rozloze 585 km2 skrze ochranu kozorožců, kteří byli téměř vyhubeni lovem. Dnes jich zde žije asi 7.000.  Jsou chráněni a odstřel se povoluje za vysoké peníze a jen starých kusů. Na první pohled poznáte, kdo je tu doma – turisty okázale ignorují a máte-li pořádný kus štěstí, pořídíte fotografie z několika metrů. Často potkáte osamělé kusy i malá stáda vysoko v ledových polích, kam by je zdánlivě nemělo nic přitahovat... Můžete se stát svědky souboje samců nad skalní propastí, či idylky líně se pasoucího stáda na vysokohorské louce u jezera - ne nadarmo jsou místním symbolem. 
Vidět staršího kozorožce s obrovskými, težkými rohy, pádit dolů ze svahu, je zážitek - obrovské, urostlé zvíře velikosti menšího osla se řítí hlavou napřes a dovedně balancuje mohutné rohy, které ho co chvíli vychylují z těžiště. Na konci léta jsou zvířata vypasená a metrák řítící se po svahu na celkem tenkých nohách - přeběhne-li stádo samců tak 15 - 30m od Vás, vzpomenete si na stáda mustangů ze ZaneGreyovek...