DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

VAL STURA - přidružené pásmo hor

VAL STURA - doplněk k akci ALPE MARITTIME... (prodloužení) - přidružené pásmo hor...:  nachází se asi 50km od centrálního masívu Přímořských Alp a táhne se od JV/JJV k ZSZ/SZ.  Po Vallée AOSTA to byl druhý klíčový vstup do Itálie z Francie. Dlouhé horské pásmo na jeho západní straně tvoří odnepaměti přirozenou hranici mezi oběma zeměmi; pevnost VINADIO měla pak obdobnou funkci jako citadela BARD v ústí Valée Aosta, nebo FRANZENFESTE v Jižních Tyrolích. Stála tu zřejmě odnepaměti a ze strážního hradu se vyvinula v mohutnou dělostřeleckou pevnost po/napoleonské éry.
     Samotné údolí Val Stura není extra zajímavé; vede tu přetížená státní silnice II.třídy, po níž denně projedou stovky kamiónů, které nechtějí platit mýtné a tunely jako u nás doma, a protestní akce domácích obyvatel jsou tu na týdenním pořádku, zejména  létě, kdy je stav nejhorší.
     To, co je zajímavé, jsou boční údolí, zařezávající se kolmo od Val Stura do pohraničních hor a zde lze podniknout více zajímavých, i vícedenních túr; odtud jsou i fotografie. Mnohá z nich připomínají svou divokostí (a absencí civilizace) balkán.
-      Tato akce může být vhodným doplňkem k výpravě do Alpe Marittime, pokud zbyde čas (10-14ti denní akce),
-      nebo Samostatný výletem na týden, 10dní. V oblasti se nachází i atraktivní lezecký terén a treky v obtížnosti od LEHKÝCH až po regulérní horské rodeo v divokém terénu bez jištění - místy i dost nebezpečné. Stezky jsou velice slušné,  některé odlehlejší však místy značením i natrasováním problematické. Chat je zde poskromnu; ráz hor je spíš pastorální. Nenaleznete zde tolik oblíbené ferraty.

          Především se jedná o regulérní vysokohorskou turistiku střední obtížnosti ve velmi krásné krajině - posuďte sami: