VYBAVENÍ:oblečení‚spaní‚jídlo..

Doporučené vybavení:
OBLEČENÍ: Boty, kalhoty, tuty, kaiser, bunda, pláštěnka, čepice, mikina, trika, fusekle, atd... turistického ražení.
Nutné počítat s vedrem 30°C i teplotami kolem 0°C, vítr, lezavá zima. Ideální je Goretexová bunda a windstopperka; kalhoty s vodoodpudivou úpravou. Náhradní oblečení do páru, do auta na převlečení po návratu z rajzu – co promokne není suché! Výskyt sušáren je nulový. Pokud jste zvyklí chodit po horách ve vietnamkách, kraťasech, s květinkou ve slamáku a udržíte slušné tempo, tak to nikomu nevadí; ale za špatného počasí Vám zřejmě nebude do zpěvu...
RUXAK: Terénní, cca 40-70l co nejlehčí, leč vodoodpudivý, pláštěnku či futrál vnější na něj proti dešti – stačí igelit pytel. Pod 40l nedostačující, nad 70l předimenzovaný. Doporučují se dobře odpolstrované ramenní a bederní popruhy; měl by být již více předtím nošený, aby dobře padnul a majitel věděl, co od něj očekávat (odřeniny, stabilita, atd...). Doporučit lze např. značku Deuter, ale v současné době je nabídka většiny výrobců velmi vyrovnaná...
SPACÁK: s komfortem (střední hodnota) kolem 0°C - třísezónní, ideální hmotnost 1400gr a méně (ale pozor: u Bikerského ultralightu pod 1kg nelze očekávat extra teplo), karimatku - nafukovací jsou pohodlné, ale těžké snadno se prorazí.. Milovníci spaní pod širákem nejspíš použijí Žďárského vak .... To se týká hor; do Středomoří v létě stačí i obyčejný BIKER.
PLÁŠTĚNKA: ARMY typ „Hyena“ (Švýcarsko), nebo jiný odolný typ, ideálně s „hrbem“ pro batoh, dlouhý - nebo bundu / kalhoty v Goretexu, třívrstvém. Klasické pončo nestačí!! Na batoh je dobré mít extra obal proti dešti – běžně se prodává.
BOTY: ZÁKLADNÍ KÁMEN VÝBAVY - kvalitní, naimpregnované, prošláplé (!!!!!) Pevné, zesílená špička, dobré odvětrávání, vyjímatelná vložka, dobré, nenavazované tkaničky. Ideálně neděravé, bez odtrhávajících se podrážek! I tak nezapomeňte lepidlo (Prenocel). Je dobré mít nějakou rezervu, byť v odlehčené verzi - lehké trekové apod..
OSTATNÍ TÁBORNICKÉ : - Kudla: multifunkční a nabroušená !!! Obsahuje-li lžíci a vidličku – neztratit!
- Malý plynVařič, bomba (kartuše), ešusy (dvoješusová turist. sada hliník).
- Něco do něj (lžíce, naběračka redux, cukr, čaj, káva, koření, súl , atd...) Vše jeden komplet.
- Čelovka baterka + náhrbaterie + případně ještě jedna rezervní
- PET flaška bytelná na wasr, 2 L a pp. malá 0,7l
LEZENÍ (FERRATY): Sedací+prsní, neb celotělový úvazek + Ferata set s bezpečnostními karabinami (blokace otevření) + Blembák neboli helmu. Dopručeny jsou rukavice (kožené, měkké, více párů- trhají se, když namoknou jsou k ničemu atd..!)
POJIŠTĚNÍ: pojištění pro VHT (neboli extrémní sporty – cca 100-200kč/den podle toho kde,u koho a jak),
Ideální je ALPENVEREIN – krom úrazového horského pojištění je získána 50% sleva na ubytování na většině chat patřících Alpským a lezeckým spolkům – po předložení průkazky. http://www.alpy.cz/oeav-alpenverein.html
EURO min za cca 5 -7 000,- (tj. cca 300 E ) - nutno počítat s rezervou pro případ potíží!
PROVIANT: Jídlo na 7-14 dní, nejlépe v trvanl. potravinách ( polívky, musli, čokolády, konzervy-ne sklo!!!), trvanlivý tvrdý sýr,salám, špagety, kečup, rýže, fernet, cigára... viz nahoře kap. STRAVOVÁNÍ). Pokud to lze, budou se chleby, sýry atd.. tu a tam dokupovat v supermarketech, či lokálních obchodech.
OSTATNÍ NETÁBORNICKÉ: PLATNÝ cestovní DOKLAD !!! toť evergreen všech průšvihů ...
- Kniha do auta (Medvídek Pú, Poplach v Kovářské uličce, Argumenty agitátora roty..)
- mobil+Dostatek kreditu - může se stát, že se parta rozdělí a bude třeba se domlouvat přes SMS !!! Nutno mít
aktivovaný ROAMING, jinak se nikam nedovoláte!
- Fotoaparát - co nejlehčí+náhrad.paměť.karty+baterky+dobíječku (věčný problém: jak dobít mezi skalami?)
- Věci nezbytné osobní potřeby ( kuřivo, fernet, brýle, barometr, umělé klouby...)
- Hudební nástroj – pouze skladné: Ságoxopfon, keltská harfa, oboe, ukuhele...
- MAPY lze někdy koupit trochu (+50Kč) dráže na místě v chatách, cena cca 3-500,- , ideálně v měřítku 1:25 000). Pokud
se budete držet průvodce, nejsou samozřejmě nutné.
- věci osobní hygieny (zejména holící strojky, depilátory, laserový pihowrah atd...- při bouřích bývá na hřebenech elektřiny dostatek a to bez poplatku i meziročního navýšení!)
- léky a medicíny: KPZ, LÉKÁRNIČKA, ochranné škapulíře...: určitě běžné léky proti prújmu, chřipce, kašli, horečce: jak se rozprší, vládne v horách lezavá zima od 3-5°C; následky na sebe nenechají dlouho čekat. Doporučuje se běžná lékárnička do páru/party (3-4obvazy, škrtidlo, trojcípý šátek, desinfekce, pořádná role náplasti s polštářkem – na nohy!) Oděrky, malé řezné rány, škrábance, modřiny atd. jsou běžným důsledkem styku s ostrou skálou, třeba na ferratách (i bez pádu!) – počítejte s tím!
Pokud toto“ poučení z krizových vývojů“ někoho urazilo, vězte, že nebylo napsáno z nedostatku jiné smysluplné práce, ale z bohatých zkušeností. Je max. snaha předejít problematickým situacím + zbytečnému úbytku sil a entuziasmu a hlavně: DŮLEŽITÉ JE SE VRÁTIT V POŘÁDKU ZPĚT - LHOSTEJNO ODKUD.
PAMATUJTE SI:
a) Co si s sebou nevezmete, může vám chybět ( míní se důležité vybavení, ne ždímačka a pijáno...)
b) Co si vezmete navíc, to taky ponesete na ramenou a kloubech. Těžký ruxak se může stát příčinou vyčerpání , ale i úrazu (v lepším případě) – to platí hlavně na ferratách.
c) Co nefunguje – je k ničemu! Vše před odjezdem prověřte (vařiče, čelovky, boty, pláštěnky...).
V NÁSLEDUJÍCÍCH SEKCÍCH (ZÁLOŽKY VPRAVO NAHOŘE) ČTĚTE PODROBNĚJI O :
- 1) UBYTOVÁNÍ: 1 ( drsněji – bez chat - aneb bivaky)
- 2) UBYTOVÁNÍ: 2 ( EURO bitte? – ubytování v horských chatách či penzionech )
- DOPRAVA: lanovky, vlaky, zubačky...
- KONDICE: Příprava na putování horami


