DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

č.18): LAGO COMO+hory okolo

  
 č.18): LAGO COMO+hory okolo... lehká až vytrvalostní turistika s poznávací náplní, trochou lenošení a nostalgie...  
     Velká Italská jezera v těsné blízkosti hor byla vždy oblíbeným cílem dovolených jak domácích, tak francouzských, švýcarských a německých rekreantů.. Kromě populárního sjíždění promenád, barů, diskoték, pláží či surfu nabízela pro sportovně laděné jedince i bonus mimo Neptunovu říši - hory, které vystupovaly přímo z jejich hladin... 
             Lago COMO má ještě jednu specifickou tvář - sem víc než kam jinam jezdila evropská aristokracie před první válkou a honorace si zde v určitých lokalitách stavěla paláce, jaké se dodnes nedají přehlédnout, i když z nich občas nepadá jen omítka, ale rovnou cihly...! Samozřejmě i sem zasáhl rozvoj turismu v 50tých a zlatá éra let šedesátých až sedmdesátých, pak dozvuky v osmdesátých a překvapivou gradací let devadesátých (příchod turistů zpoza opony); až po současný útlum, který odráží situaci celé Evropy, dnes už bez rozdílu hranic - zavřené bary, pizzerie, diskotéky, obchody, kempy; prázdné restaurace v centrech městeček jentaktak se držící nad vodou; luxusní i chátrajícíc rezidence na prodej, oprýskávající omítka, zpustlé zahrady...  Obraz úpadku nevidíte všude - stále se sem jezdí - ale je to jen zlomek toho, co kdysi. Zato hyperluxusními auty. 
        A doba se změnila - bohatství se dnes nedává na odiv - z paláce, či kdysi honosné vily odpadává omítka, ale to zakryje všadypřítomný břečťan a kdovíjaktovypadá uvnitř...?

 

       Nás ale zajímají - spíš než pláže a centra kolem jezer - hory, vystupující přímo z hladiny - přestože se nejedná o ty nejpopulárnější kouty Alp, stojí zato je navštívit. Lidé odtud většinou odešli dolů a do měst za lepším živobytím, hlavně mladí. Ale v některých salaších se podnes žije jak v padesátých letech, či ještě mnohem dříve. Samozřejmě, jsou naprostými vyjímkami, a až jejich obyvatelé zemřou, tak hory osamí.. Celé to nějak boří obraz té bohaté západní Evropy, jakému jsme věřili, když padly hranice... 
 
       Hory jsou tu krásné a díky teplému podnebí a blízkosti jezer velmi pestré, co do květeny i změn počasí. V létě se tu dá mluvit skoro o subtropech a přitom království věčného ledu (či alespoň třičtvrtěročního) je pár desítek kilometrů na obzoru.  Rovněž se tu projevuje pozitivní vliv dotací z Evropské Unie - semtam se vrátila (či udržela) díky dotacím stáda horských kravek a ovcí - ale nepasou je domácí, nýbrž poláci a rumuni!  Jsou opravovány a udržovány některé páteřní cesty, přibyly informační tabule a naučné stezky. Ale přesto je zde spíš pusto.
       Počet návštěvníků vynakládanému úsilí neodpovídá - kdeže je boom 90.let..... 
 

 Putování stezkami nad jezerem a po přilehlých horských pásmech; několik volitelných  2-3denní horský okruhů. Trocha ferrat a lenošení u vody. Návštěva rázovitých městeček na pobřeží. Lodní výlet?   

               Nejen za PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI, ale i historií a kulturou vyhlášené oblasti! 

    Snadná až vytrvalostní VHT turistika NALEHKO, či se střední zátěží (beze stanu) vybranými trasami k vybraným cílům.  Většinou dobrými cestami, s obtížností dle kondice a skladby účastníků. Ferraty do obtížnosti "C".  Kulturně-historicko-sportovní zajímavosti. Spaní: bivaky, chaty, kempy - ve vlastním stanu. Širák pro otrlejší. Náplň lze upravit dle dohody. Zůčastnit se mohou v zásadě všichni, koho neporazí výstup na Milešovku za 60min. Vějšinou jednodenní výlety; na přání lze připravit několik 2 až vícedenních tras.
           Doporučuje se provést návštěvu v okrajových měsících (květen - pol.června a září - pol.října) kvůli příjemnějšímu počasí a vyprázdněnosti exponované oblasti !

SPECIALITA:    malá městečka a lodní výlety
BONUS NAVÍC:  1-2dny VHT v SPLUNGENPASS
 
TERMÍN :                         květen - červen, nebo září - říjen (je ideální se vyhnout plné letní sezóně!) 

POČET MÍST:                 4-8

POČET  DNÍ:                  standartně 10. Den prodloužení  ZDARMA, více za skromný příplatek

DÁLKOVÉ PŘEJEZDY: 2x14=24hod

OBTÍŽNOST:                  LEHKÁ až VYTRVALOSTNÍ turistika. Dobré cesty, místy velké převýšení

CENA:                             dle varianty.  Nezahrnuje: stravu, úrazové/jiné pojištění, lokální výdaje 

                                               Pro detaily k celé akci mailujte na   dolomiter@volny.cz