č.9a): TOUR de MONT BLANC 360° VHT
č. 9): SAVOJSKÉ ALPY: TOUR DE MONT BLANC:
Legendární Evropský trekový okruh pro náročné turisty okolo masívu Mt.BLANC
Pěšky kolem střechy EVROPY přes 3 země, úzkými stezkami přes sedla, průsmyky, hřebeny, údolí a vrcholy, po horských chatách a zapomenutých usedlostech, malebnými vesničkami a vyhlášenými letovisky - i pustinou. Výlet legendární zubačkou "TRAMWAY de MONT BLANC"
Opravdová lahůdka a zkouška výdrže - to zejména pro ty, kdo chtějí tuto túru jít natěžko (se stanem), či od chaty k chatě, včetně vlastních potravin (cestou možnost 2-3x dokoupit) - a zároveň nevídaná pastva pro oči,které podlehne každý milovník hor,dlouhých údolí,průsmyků, náhor.planin.
Doporučený způsob je s přespáním (jídlem) na chatách ( o to méně na zádech), něco to ale stojí...
vytrvalostní, středněnáročný VHT okruh (9-14dní) krajinou náhorních planin, pastvin, salaší, průsmyků, ledovců, údolí, rychlých řek, jezer a bizarních skalních útvarů. Většinou dobrými stezkami,na střední zátěž, spí se pod střechou; na salaších lokální speciality. Vandr jak na Roháčích, ale v nesrovnatelné scenérii ....
Pro zkušeného turistu, který absolvoval někdy přechod Rumunskými horami, či Velkou Fatru, nepředstavuje legendární TMB tvrdý oříšek. Jistě, převýšení na krátkou vzdálenost je zde násobné.. Ubytování: chaty, bivaky, pastevecké salaše - lidé jsou zde přátelští, zejména když vidí peníze...
Nejen za PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI ale i regionálními dobrotami vyhlášené oblasti!
SPECIALITA: 1-2denní zastávka v pohádkové oblasti Col de Croix Bohonme
BONUS NAVÍC: odbočka k Colle de Grand St.Bernard
SPECIALITA: 1-2denní zastávka v pohádkové oblasti Col de Croix Bohonme
BONUS NAVÍC: odbočka k Colle de Grand St.Bernard
TERMÍN : ideálně od července do září včetně
POČET MÍST: 4-8
POČET DNÍ: 10-13-16 (dle možností účastníků a zvolené trasy, odboček a počasí)
DÁLKOVÉ PŘEJEZDY: 2x18=36hod
OBTÍŽNOST: VYTRVALOSTNÍ turistika. Místy velké vzdálenosti a převýšení.Většinou dobré cesty.
CENA: (dle varianty). Nezahrnuje stravu, pojištění a další lokální výdaje
CÍLEM: je projít buďlepší část = 2/3,3/4( okruhu 10dní), nebo lépe udělat PLNOHODNOTNÝ OKRUH(14-16dní) . Délku trvání ovlivňuje počasí, které je v oblasti velmi proměnlivé.
Pro detaily k celé akci mailujte na dolomiter@volny.cz
Na tenhle vandr se nedá zapomenout - samozřejmě, že se člověk pohybuje oblastí, která psala dějiny Alpinismu a horolezectví, ale ta fascinující proměna krajiny s každým dalším průsmykem, který poutník překoná... není prý mnoho míst v Evropě, které na takové ploše umí podobná kouzla: setkává se tu jihovýchodní a jižní středomořský vliv (okořeněný průchodem přes masivy Alpe Maritimme, Mte Viso, Queyras či Gran Paradiso) s regulérním horským klimatem Švýcarska a nedalekých Walliských Alp... Každá strana masívu jinak vypadá díky svojí expozici a totéž platí i o vertikální rovině... nemusíte být hned horolezci, či Alpinisté a nepotřebujete cepín a železa, abyste byli okouzleni.
Pokud vyjde počasí, nezapomenete na to a pokud nevyjde tak také ne - fotografie ze slunných dní připomínají naprosto jiné kouty planety vzdálené titisíce kilometrů; a liják tu bývá vydatný, nemluvě o sněžení, kt. může přijít i v létě, a lezavé zimě, která doprovází VŠECHNY frontální poruchy... Je to "jenom" VHT výšlap cca 120-150km okolo masivu v patře od 800 do 2000 mnm přes zhruba desítku průsmyků, žádné lezení nebo ledovec - ale jaký výšlap! Přiložené fotografie by měly přesvědčit i zarytého odpůrce destinací v "civilizované" Evropě a - notabene - západní !
POHLED NA HLAVNÍ VRCHOL z GRAD BALCONY
Tady, na rozhraní Francie, Itálie a Švýcarska, začalo kdysi Evropské opojení horami... Snad proto, že nejvyšší vrchol masívu lze zdolat relativně snadným terénem, sejdou se zde každoročně tisíce dobrodruhů, horolezců i - prostě jen „tvrdších“ turistů.
Naše putování však nevede na vrchol ani boční hřebeny, ale kolem celého masívu – staňte se svědky proměny reliéfu, lokálního mikroklimatu - prostě krajiny, v důsledku rozdílné expozice svahu a světových stran. Fascinující trasa vystupuje do více jak desítky průsmyků a sedel, padá do hlubokých malebných údolí a vine se po hřebenech několika souběžných hřbetů, z nichž si lze „Monarchu“ ( jak bývá Mt.Blanc někdy nazýván ) - a také spoustu náročných, vyloženě sportovních a horolezeckých tras, vedoucích na ostatní četné hřebeny, vrcholy a věže masivu – důkladně prohlédnout. Dějiny místních výstupů sahají hluboko do minulosti a zejména období 2. pol 19.století je velmi zajímavé.... Starší chaty dýchají atmosférou pionýrských časů horolezectví a na některých je možné shlédnout zcela unikátní dobové fotografie.
Štíhlé věže, strže, propasti a hluboká údolí; chladná jezera a vodopády; ledovce, jenž co rok ustupují výš a výše; prastaré i moderní horské chaty, lyžařské vleky, letoviska, letitá zubačka „Tramway du Mt.Blanc...
Nehostinné skály na Švýcarsko-Francouzkém severu; pohled z severozápadního Grand Balcon du Aguille Rouges na lunapark připomínající lyžařské, lezecké i turistické letovisko Chamomix, odkud se lze lanovkou přes hřeben masívu - štíhlou věž Aguile du Midi, ( nebo moderním Eurotunelem ) dostat do Itálie; francouzké horské vesničky, pastviny a usedlosti v okolí Contamines Montjoes; Tibet téměř připomínající vrcholky a pláně v okolí Col de Croix Bohonme; krásná jihovýchodní dlouhá údolí Val Férret a Val Vény s městečkem Courmayeur vprostřed na italské straně; průsmyk Gr.Col Férret a švýcarské pastevecké usedlosti v okolí La Fouly; víno, pravý domácí uzený sýr...
Je to dlouhé, vyčerpávající a – úžasné: Tisíce našlapaných výškových metrů a desítky kilometrů jednou z nejslavnějších turistických cest – vyberte si, kam se vrátíte příště: vylezete si na samotný Mt.Blanc, Mt.Dolent či Punta Walker; podniknete ledovcovou túru po Mér de Glace, Glacier Lechaux či Glacier Miage; nebo se jen budete toulat s holí, termoskou a fotoaparátem po hřebeni Mte Saxe, či v „Malém Tibetu“ okolí Croix Bohonme?
Pojďte si to prohlédnout a ostatní je na Vás...
Můžete zde završit prochozené víkendy po Šumavě, Krkonoších, Alpách či Dolomitech; a nebo si odpočinout od skal, ledu, lezení, či ferrat – kdo se chce vydat do podhůří Himalájí, může to vzít za dobrý trénink - je si to lecčíms podobné... Projdete-li tuto, můžete se pustit kdekoli v Evropských horách po běžných turistických cestách - krajina se změní, obtížnost spíš klesne, styl zůstane... odtud si odnesete ale v paměti nezapomenutelný zážitek ze stezek vedoucích stáleseproměňující krajinou horských luk, salaší a – třeba inspiraci, kam se vydat na lyže!
Turistická zdatnost a výdrž je nutná – vzdálenosti mezi ubytováním jsou nemalé a pětisetmetrové výstupy a propady jsou v rámci trasy běžné, stejně jako rozmarné počasí ...
Pro detaily k celé akci mailujte na dolomiter@volny.cz
( Níže si zatím přečtěte něco z historie a prohlédněte si fotogalerii - stojí zato! )
TROCHA
HISTORIE: Mt.BLANC-tady kdysi začalo Evropské opojení horami.. Kdy vlastně?A jak to bylo?
Roku 1760 přijel do Chamonix ženevský vědec Horace Benedict de Saussure, jehož francouzský glacierolog Pierre Martell předtím přesvědčil, že Mont Blanc je nejvyšší vrchol masívu, a - vypsal odměnu 20 louisdorů za nalezení cesty na vrchol. Následovalo 25 průkopnických let neúspěšných pokusů. Potom přišel na scénu chuďas z horské salaše, hledač drahokamů Jean Jacques Balmat - podnícen odměnou a ctižádostí, začal se svými prvními pokusy, zcela bez jídla a bez výstroje. Pracně takto nasbíral během prvních let nezbytné zkušenosti a nakonec našel klíč k vrcholu – průrvu vedle skal Rocher Rouges (touto cestou se chodí podnes, nachází se v blízkosti chaty Gouter). K vrcholu však nevystoupil, uvědomoval si nebezpečí postupu bez důkladné výstroje a zabezpečení – obhlédnul terén a sestoupil dolů. Tam kontaktoval podstatně bohatšího mladého lékaře Michala Packarda, který se svým bratrem opakovaně zkoušel horu pokořit v předchozích letech a – oba se dohodli. 7.8.1786 oba započali výstup, přespali na ledovci a ráno 8.8.1786 v 6:23 stanuli na vrcholu a po jejich návratu dolů nastala senzace a – nedůvěra.
O rok později vedl Balmat k vrcholu tentokrát iniciátora všeho, Horáce Saussuryho a 19ti člennou vědeckou výpravu, opět úspěšně – 3.8. 1787 stanul stárnoucí Saussure úspěšně na vrcholu a splnil si svůj sen. Balmat obdržel odměnu, jíž se Packard džentlmensky zřekl, a navždy se zapsal do dějin horolezectví.
Mt. Blanc se stal od těch dob dějištěm nespočtu výstupů z nejrůznějších směrů a různými cestami; prošlo tudy mnoho zvučných jmen, zejména v 60.letech minulého století, „zlaté“ éře horolezectví. Spíš než hora sama a klasické trasy na ni vedoucí (včetné té Balmatovy), je zajímavý celý masív se svými ledovci, umožňujícími dlouhé přechody a dostupný dobrý trénink pro Himaláje; i jednotlivé věže přitahují dodnes extrémní horolezce z celé Evropy.
Na každý pád je okruh kolem nejvyšší hory Evropy především fantastickým završením procesu, který započala nezapomenutelná Prčická padesátka ( u někoho třeba ani to ne, nevadí ) ! Považte - koncem srpna se sem sjíždějí sportsmeni z celého světa, aby se pokusili celou trasu PROBĚHNOUT ! Škoda jen - povzdychli jsme si loni - že nejsou ochotni vzít na svá ramena ruxaky méně kvapících spolupoutníků a křepce s nimi odklusat na další nocoviště...
FOTOGALERIE - snímky jdou zhruba tak, jak jde poutník trasou (samozřejmě s pohledy vpravo, vlevo, nazpět...):
Tahle část celé TMB je asi nejlepší ...... Francouzský Tibet:
Pěkná štreka, že?