DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

č.7): BRENTA - ferraty / vícedenní okruh

 
  č.7):BRENTA JIH ( ferraty VIA BOCHETTE ALTE) + SEVERNÍ VHT OKRUH: Populární vzdušný okruh slavnými zajištěnými žebříkovými cestami ve stěnách skalnatého bludiště věží Jižní Brenty, a 3-5denní VHT okruh severním masívem, na který v průvodcích nezbylo místo... 
     
 
Vysoké, mohutné, bizarní věže, strže, propasti a hluboká údolí v závratné hloubce; chladná jezera a vodopády; ledovce, které málokdy roztají; bizarní skalní suky a hrady, které  během dne a večera vystřídají třetinu barev spektrální škály a které v noci za úplňku vyzařují bledé, neskutečné snové světlo...
       Je to krajina ze sna, nebo z pohádky?
 
 Ne, z pohádky nejspíš ne:  rozmarné, rychle se měnící počasí – slunečné ráno a zničehožnic padající mlha;  vrcholky, halící se od poleden do mraků, chladný déšť, nebo dokonce sněžení a námraza; lezavá zima, teploty od 0-25°C, to všechno Vám může Brenta připravit během jediného letního dne. Kdo si potrpí na Jadranské klima, ať sem nejezdí – zde lze, i přes jižnější expozici oproti teplejším centrálním Dolomitům, zažít opravdu všelicos i uprostřed srpna.
 
 A k tomu  ještě prastará legendární síť stezek a zajištěných cest (Via ferrata), zřizovaných od 30tých let v průměrné nadm. výšce okolo 3000mnm. ...A místní specialita – VIA BOCHETTE ALTE - nekonečné žebříky, místy v kolmé až vykloněné poloze, stoupající bez konce kamsi do nebes za ohyb skály... Ufff!
A nakonec neprávem opomíjená severní část masívu s vysokými náhorními plošinami, zelenými údolími, jimiž se stále ještě nese zdáli cinkání zvonků Alpských kravek (Milka); se salašemi, kde největší civilizační vymoženost je elektrický dojící stroj z 50tých let, nezmar 4x4 Fiat Panda vz. 1980 a staré lampové rádio; připomínající spíš Rumunsko, než bohatou Itálii; hluboké chladné jezero Lago Tovel a pak famózní traverzová cesta Palette a hřebenová Constanzi – jakže, tohle najdete na Malé Fatře nebo pod Dachsteinem?
Tak to jste tu ještě nebyli.
   
BRENTA: Jedna z klasických oblastí zimní rekreace v Itálii: Madonna di Campiglio je lyžařským rájem už více jak 100 let.  
                                       My sem ale pojedeme v létě:  
            na SEVERU (trasa 7a)  objevíme nečekaně příjemnou a pestrou náhorní planinu v  několika úrovních, sevřenou v centru širokou podkovou hor s uhrančivým jezerem uprostřed.  Tyto široké horské kleště kompletně obejdeme a po cestě budeme míjet staré horské salaše, stáda krav & oslů, projdeme dva hřebeny snadnějšími ferratami a nezapomeneme se vykoupat v jezeru (otužilci a hygiyenomilci). Projdeme dlouhá údolí, kilometry horských luk a úbočí - to vždy se střechou nad hlavou každý večer. Kromě slušné turistické vytrvalosti nepotřebujete zvláštní výcvik ani schopnosti.
 
to na JIHU  (trasa 7b)  nás čeká jedna z ferratisticky (a průměrnou výškou ve které budeme pohybovat) nejzajímavějších cest v rámci celé Itálie a možná i Evropy – nejen pro svoje stáří a tradici, ale zejména pro způsob vedení a provedení  – jde o velkolepou tůru mezi skalními věžemi Brenty, většinou po římsách, s občasnými přechody sedel a vrcholů.  Místní ferraty užívají k výstupu / sestupu převážně  ocelové žebříky. Jsou jich stovky a nemají konce; strmé, někdy převislé, rezaté i nové - „Via Bochette Alte“ je pojem ve svém oboru jako Rolling Stones, nebo Matterhorn. Pro zkušené ferratisty lahůdka a povinné „modré okénko“ k vybarvení; pro turistu či fotografa nevídaná pastva pro oči a objektiv; pro laika zkouška sil, výdrže a sebezapření – ale -
POZOR: bez předchozích zkušeností s lezením či zajištěnými cestami je nebezpečná – závratě mohou být DOOPRAVDY závratné! Kromtoho určité štěrbiny, rokle a svahy jsou pod celoročním sněhem, takže minimálně turistické mačky jsou povinností! Nadto při zhoršení počasí zde hrozí nebezpečí námrazy, či čerstvého sněhu DOKONCE I V SRPNU !
                  Dobré, teplé a nepromokavé vybavení téměř ledovcového typu je zde nutností.
 
Kombinace obou tras(7c) pro nadšené cestovatele,nenasytné labužníky a otrlé dobrodruhy zároveň: 
- je možné si nejprv naordinovat jižní žebříkové skalní bludiště a pak relaxovat příjemnými toulkami po loukách a údolích;   
- nebo se nejprve rozchodit tamtéž a pokud Vám stoupne sebevědomí na snadných ferratách, můžeme zkusit redukovaný, nebo i plnohodnutný okruh v jižní Brentě. Nezapomeňte tygří mast na ztuhlé svaly !
 
TERMÍN :                      červenec – srpen  
POČET MÍST:               4-8  
POČET  DNÍ:                10, možnost bezplatného prodloužení o 1 den, více za mírný příplatek    
DÁLKOVÉ PŘEJEZDY: 2x12=24hod  
OBTÍŽNOST:                SNADNÁ až VYTRVALOSTNÍ turistika. Místy větší vzdálenosti    
CENA:                          dle varianty. Nezahrnuje: stravu, úrazové/jiné pojištění, lokální výdaje   

 

 

                                      Pro detaily k celé akci mailujte na   dolomiter@volny.cz 
 
V podsekcích (lišta vlevo nahoře) čtěte podrobnosti o oblastech BRENTY, jež lze navštívit