DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

č.1+2): DOLOMITY - navícero způsobů :

  
 
DOLOMITY - jedny z nejkrásnějších hor na světě: Možná jste už někdy slyšeli jména Schlern, Alpe di Siusi (Seiseralm), Sassolungo, Sella či Sellaronda, Kronplatz (Plan de Corones), Tofana, Fanes, Passo Falzarego - Valparola, Lagazuoi, Marmolada, Rosengarten, Latemar, Puez, Nuvolao, Passo Giau, Croda Rosa, Cristallo, Misurina, Cortina d'Ampezzo, Sorapis, Marmarole, Antelao, Cridola,  Sexten, Tre Cime (Drei Zinnen) di Lavaredo, Croda di Lago, Pelmo, Civetta, Moiazza, Pala, Lagorai, Schiara, Brenta, passo Tonale, Val Gardena, Val Pusteria, Val di Fiemme, Val Isarco, Alta Badia..... mohl bych pokračovat ještě hodně dlouho - jen málokteré hory světa jsou protkané tak hustou sítí stezek, pověstí a pohnutou minulostí. Především z těchto hor (provincie Jižní Tyroly) vzešli nejslavnější horolezci a lezecké školy, sjezdaři, skokani, běžkaři a další sportovci, kteří jsou spjati s horami, zimními sporty, či větrným elementem.
      V těchto horách vedla naprosto ojedinělá fronta první svět.války - horským a vysokohorským terénem 1500-3800 mnm, v létě, v zimě, po tři dlouhé roky... zůstaly po ní zákopy, cesty, ubikace - a pak přišli turisté a sportovci - dodnes jsou Dolomity Mekkou zimních sportů, lezení, paraglidingu, nebo jen vysokohorské rekreace v kterémkoli období... 
 
      Týden či dva v této oblasti může mít mnoho podob - od dálkových přechodů a okruhů přes ryze sportovní náplně s vyšší obtížností až po krátké výlety na den/půlden do zajímavých míst a lenošení u horských chat a jezer pro starší a fyzicky méně vybavené...
              NAPŘÍKLAD:  
      Náplň akcí DOLOMITY č. 1- 6. lze rozdělit zhruba na následující typy:
 
a) Vícedenní okruhy:  : tvrdší VHT turistika včetně pasáží zajištěných cest střední klasifikace obtížnosti (B - C), silný vytrvalostní akcent. Nocleh většinou po bivacích a chatách, případně ve Ždárácích; stany a další nadbytečná přítěž jsou s ohledem na pasáže zajištěných cest a občas problematický terén nežádoucí - je nutné docílit hmotnosti batohu do 10kg. Za tuto nepohodu budete odměněni opravdu nevšedními pohledy na jinak dost "profláklá" místa i zcela zapomenutými kouty; prostě natrasováním odlehlými končinami. Nutné dobré vybavení a všestrannost - pro vytrvalé a trénované turisty/horaly.
STŘEDNĚ OBTÍŽNÉ až VELMI OBTÍŽNÉ
 
b) Jedno-dvoudenní výlety:    VHT turistika NALEHKO vybranými trasami k vybraným cílům. Dobrými cestami a s obtížností dle kondice a skladby účastníků. Kulturně-historické-sportovní zajímavosti, muzea v přírodě. Náplň a konkrétní cíle dle dohody. Zůčastnit se mohou v zásadě všichni, koho neporazí výstup na Milešovku za 60min.
SNADNÉ až OBTÍŽNÉ - dle zvoleného cíle/trasy. 
 
c) Ferratový trénink:  pro všechny, kdo si chtějí zkusit lehké ferraty a něco se o tom dozvědět/naučit (a mají pro to předpoklady: fyzičku, absenci závratí, houževnatost a vybavení - lze zapůjčit). Po úvodní lekci/nácviku se začíná jednoduchou ferratou kratší délky a klasifikace B a obtížnost/délka se postupně stupňuje. Vhodné spíše pro mladší ročníky a pro zkušené turisty/sportující jedince. 
Pro ty ostatní lze na přání připravit trasy po "zajištěných chodnících" (což jsou ferraty klasifikace A a lehčí B), kde je téměř absence jakéhokoliv lezení...
NÁROČNĚJŠÍ až OBTÍŽNÉ 
 
d) Ferratové rodeo:  Tvrdá / extrémní VHT: pro zkušené a opravdu zdatné jedince s výbavou. Nalehko, 1-4denní trasy. Krátká úvodní lekce na zopakování elementárních pravidel; začíná se obtížností C, výjimečně D na krátší vzdálenosti. Poté dle dohody, možný individuální program. Téměř v polovině případů se jedná o okruhy s více ferratami  na trase! Možnost aktuální úpravy na přání (při kolektivní shodě). Většinou jsou v itineráři slavné cesty ve vyhlášených oblastech, ale na přání lze ale vybrat i něco méně profláklého.
VELMI až EXTRÉMNĚ OBTÍŽNÉ  
 
e)  Military poznávací akce (Grande Guerra 1915-18):   Pověstná specialita byvšími bojišti první světové války v regionu, která může zahrnovat jeden, či více uvedených předchozích způsobů a-d v kombinaci - od lehkých jednodenních výletů až po těžké vícedenní přechody zahrnující ferraty - s výhradním zaměřením na frontovou linii a průběh bojů mezi Italskými Alpíny a Rakouskými horskými myslivci+ domobranou. Součástí je samozřejmě podrobný výklad, návštěva muzeí, muzeí v přírodě, trasování frontovou linií - zákopy, tunely, kavernami, ubikacemi, postavením baterií, pozorovatelen; ale i zázemím - lazarety, lanovky, zásobovací skladiště a cesty... Třešinkou na dortu může být například návštěva proslulé italské barerie na Toffánách ve výšce 2900 a postavení až ve 3600mnm jednou ze dvou obtížných ferrat, či noc v dělostřeleckém srubu na hřebeni... vlastní způsob/náplň dle disponovanosti a dohody účastníků.
SNADNÉ až  OBTÍŽNÉ (ferraty klasifikace B,C)
 
          Je na Vás, aby jste si vybrali, co Vám bude nejvíce vyhovovat !
             Kromě toho je možná příprava akce "na klíč" pokud bude možné vyhovět všem přáním. 
 
 
 
NÁPLŇ JEDNOTLIVÝCH  AKCÍ+PODROBNOSTI NAJDETE V PODSEKCÍCH
 DESTINACE UVEDENÉ V TÉTO NABÍDCE (č.1 - 6) JSOU ZÁKLADNÍ - V ZÁSADĚ ALE UMÍM PRO VÁS PŘIPRAVIT KTERÝKOLI KOUT DOLOMIT - je to jen otázka dohody
 
 
  mj. u jednotlivých akcí najdete následující údaje :
 
 
TERMÍN :                červen - září (jižní oblasti i květen - říjen, vyjde-li rok)     
POČET MÍST:         4-8  
POČET  DNÍ:          9+1/2, možnost bezpl. prodloužení o 1 den, 13 dní za skromný příplatek 

 DÁLKOVÉ PŘEJEZDY:   2x12=24hod

 OBTÍŽNOST:          SNADNÁ až VYTRVALOSTNÍ turistika, ve spec. případech TĚŽKÁ VHT
CENA:                     dle varianty, délky a obtížnosti.    
 
           
   NAVŠTIVTE STRÁNKY S NABÍDKOU AKCÍ V DOLOMITECH k 100.VÝROČÍ VELKÉ VÁLKY
                                                      www.grandeguerra.cz  
 
  
                                        Níže si přečtěte něco o oblastech, které můžete takto navštívít
  
 
  NAHOŘE: pevnost VALPAROLA (vlevo) a krajina CINQUE TORRI (vpravo).      DOLE:  CRODA da LAGO a altiplano v oblasti Pso Giau. 
 
  
                       V rámci uvedených akcí lze navštívit mimo jiné i následující oblasti: 
 
MARMAROLE: Jedna z pozapomenutých oblastí „BestofDolomitten“ : původně zřejmě navštěvovaná oblast se postupem času a zlenivěním až degenerací Evropanů (lanovky, polopenze, koupel,sauna,WC, TV, Cinzano...) téměř vylidnila a ve stínu nedalekého, velmi populárního Sorapisu, který někdy připomíná díky své popularitě a snadné dostupnosti v létě taktrochu nádraží, skýtá pro poutníka divokou, rozervanou, překrásnou scenérii: velmi členitý, jakoby roztrhaný terén, vysoké vrcholy a hluboká údolí po ledovcích; úchvatné rozhledy po celé východní oblasti Ampezánských Dolomit (Sorapis, Antelao, Pelmö, Sexten, Cadini, Cridola); divy geologie a ledového zvětrávání vápence (zvlněné, někdy přetržené vrstvy stoupající vysoko do nebes; mozaika kanálků, kanálů puklin vyhloubených vodou...); a hlavně: liduprázdný terén. Dnes Marmarole navštěvují jen starší horolezci a milovníci dlouhých pochodů na více dní, povětšinou z místních spolků a – pamětnící „Messnerovského“ boomu alpinismu 70-80tých let. Ferraty obtížností nedorovnávají zdaleka rakouské, jde zde spíše o propojení oblastí a výhledy...úžasná liduprázdná krajina !
 
SORAPIS netřeba asi obsáhle představovat: krásná ( v průvodcích: velkolepá) dvoudenní okružní túra kolem obrovského skalního suku s 360°vyhlídkou na Antelao, Marmarole, Cristallo, Tre Cime a Cadini, ale hlavně na blízkou Crodu da Lago a Toffany. Zahrnuje 2 ferraty nižsí až střední obtížnosti, které zvládne opravdu každý, komu není cizí pohyb v horách a několik kamzičích stezek nad hlubokými propastmi údolí. Větší část túry se pohybuje v téměř konstantní výšce s dilatací cca 200-300 metrů, takže ji můžeme označit bez diskusí za příjemnou. Oblast mezi Marmarolem a Sorapisem, náhorní část pomezního údolí Vale di San Vito s pohádkovou věží Torre Sabioni zapomněl P.Jackson použít do filmové verse Pána Prstenů. Nevěříte? Tak se přesvědčte!
Příjemná je na této trase také dostupnost vody (i ke koupání), naopak méně povznášející je díky přístupnosti a průvodcům možné větší množství turistů, které se na takové ploše ovšem ještě celkem dobře rozpustí... I proto je termín cesty naplánován záměrně na čt/pá.
 
TOFFANY : další legenda, především díky válce: pásmo vrcholů zdvihající se strmě nad Cortinou se dvěma dlouhými težkými ferratami, lanovkou vedoucí pod jeden z vrcholů; pozůstatky baráků a posic; ale zejména úžasný kruhový rozhled v srdci Dolomit - jeden z nejkrásnějších. Na většinu z nich se lze dostat středně obtížnými chodníky; převýšení a délka tras jsou ale značné. Vynaložená námaha stojí zato! Pro lezce spousta vynikajícího bigwallového terénu.
 
CRISTALLO: další z nepřehlédnutelných dominant oblasti: robustní, cca 10km dlouhý, rozeklaný masív; s frontovou linií Grande Guerra po celém hlavním pásmu. Uvidíme odtud především do oblasti Tre Cime a Croda Rosa, dále na Sorapis, Pomagagnon a Toffany. Celá trasa vede nejprve frontovou liní Rakušanů, potom strmě do svahu přes uzemí nikoho přes předsunuté Italské pozice až na vrcholovou hlavní linii; kterou potom celou projdeme po velmi snadné Via ferratě Ivana Dibbona – což je vlastně pouze zajištěný spojovací vojenský chodník. Poněvadž se v oblasti příliš aktivně nebojovalo, jsou Italské pozice a baráky velmi zachovalé a vnímavý pozorovatel s trochou fantazie si dokáže udělat představu, jak to tu v inkriminovaných letech 1915-17 vypadalo. Vojáci si zde postavili dokonce kostel!
Hřebenová cesta navíc obsahuje opravdu výjimečnou atrakci: poté, co projdeme tunelem – frontovou spojovací cestou – octneme se na cca 30timetrovém zavěšeném mostě, jak v Nepálu. Tato ultramoderní adrenalinová konstrukce nahradila byvší dřevěnou z 1.války.
K Cristallu se navíc váže i zajímavá minulost z dějin Alpinismu a Italského horolezectví; z fotografií uvnitř chaty Lorenzi na návštěvníky shlížejí zvučná jména jako Mario Bianchi, Carlo Mazetti, Ivana Dibbona a dalších z prehistorie současného sportovního lezení z 30-60tých let...
 
POMAGAGNON: pokud ve výpravě převáží sportovně lazení jedinci, je možné zaměnit/zkrátit výlet na Cristallo o jeden den a druhý ještě absolvovat hřebenovou túru po „mikromasivu“ Pomagagnon, přímo nad Cortinou d’Ampezzo – obsahuje ferratu Cengia Zumeles a fakultativně náročnější M.Strobel. Ostatní mohou lenošit u jezera a mohou si vybrat hned ze dvou! Rovněž varianta pro prodloužení!
 
CRODA DA LAGO: boční, ale velice zajímavý hřbet a tabule ve stínu Sorapisu a Toffán – přesto právě odtud uvidíte velikány Dolomit z opravdu nezvyklého úhlu. Krom toho zdejší rozrušená skála dobře přiblíží pozorovateli fenomén ledovcového zvětrávání a sběratelé si odtud mohou odnést opravdu pěkné exempláře – geologicky velmi zajímavá oblast. Tuto jednodenní túru lze přiřadit do kategorie lehké až střední obtížnosti.
 
NP. FANNES-BRAIE I. (západ): KREUZKOFEL, Mte CAVALLO – Mte CASALE - Mte CASTELLO - FURCIA ROSA – VALLON BIANCO:   velká náhorní planina, částečně pastevecká, připomínající obří misku, uzavřenou mezi vyjmenované hřebeny – nádherný kus hor s klečí, černými borovicemi, mechem, pastvinami a stády ovcí a horských kravek... A také hlavní rakouská frontová linie, která zde ustrnula po obsazení Toffan Italy v r. 1916 až do konce konfliktu. Odtud velmi krásný výhled na okolní masivy, zejména na Toffany a hluboké údolí Travenanzes. Velmi dobře Odtud uvidíme TOFFANY: D’ENTRO, MEZZO a ROZES : jedna z typických siluet pohoří; impozantní trojhora tyčící se nad Cortinou d‘Ampezzo. Oblast Toffán je nezapomenutelná – i při pohledu z protějšího hřebene! 
 
NP. FANNES-BRAIE II. (východ): SEEKOFEL, REMEDA ROSA, CRODA ROSA :  turistický 2-3denní okruh druhou polovinou parku na náhorní planině, kt. se nachází na západní straně nad hlubokým údolím Val Tamersc, které park rozděluje. V případě dostatku fyzičky, času a zájmu jej lze prodloužit o den-dva a v podstatě obejít celou Croda Rosu... Snadný výstup na SEEKOFEL (2810m), místní dominantu – krásný výhled na Tre Cime, Dürrenstein, Remeda Rosa, Cristallo, Fanes.. . Odlehlá končina, která je v létě navštěvována; v oblasti Croda Rosa chybí značené cesty, ale cesty tam jsou – bude jen na nás, které si vybereme...
 
DŮRRENSTEIN-PLÄTZWIESE-Mte SPECIE-COL ROTONDO : vynikající vyhlídkový hřeben nad hlubokým údolím ValLandro. Lehká turistika, malé převýšení.Jednodenní prodloužení na bočním hřebeni v případě zájmu. Přespání v horské chatě. Prodloužená speciální varianta nás zavede pod velmi výraznou horu Dolomit, Croda Rosa, kterou obejdeme.
 
DREI ZINNEN/TRE CIME DI LAVAREDO: Tři věže, které přitahují generace horolezců od počátků Alpinismu v Itálii a které dominovaly kdysi místnímu bojišti v 1.válce. Uhrančivá magická krajina, na kterou bez nadsázky poutník nikdy nezapomene..  jedna z nejfotogeničtěšjších krajin na světě, horolezecká ikona a jeviště urputných srážek mezi Rakušany a Italy v první válce. Také "lázeňské" středisko u Lago Misurina a Lago Antorno. A přilehlá skupina CADINI.
Proslulý lezecký terén na všech třech věžích v různé obtížnosti, několik zajištěných vojenských chodníků, byvší baterie, lágry, tunely a pozorovací stanoviště. Především ale kilometry slušných a snadných turistických chodníků a krajina ze sna.
 
BÖDENKNÖTTEN, PASSPORTENKOFFEL, ZWÖLLERKOFEL, ELFERKOFEL, Mte POPPERA, ROTTWANDSPITZE:   pokračování linie Tre Cime  východním směrem – fascinující skupina Sexténských skalních hradů; dějiště urputných srážek v 1.sv.válce. Několik snadných a nekolik obtížných ferrat a spousta lezeckého terénu. Skalní krajina, která se co kilometr dramaticky promění. 
 
                                 1000m stěna CIVETTY, sousední MOIAZZA na obzoru a část oblasti AVERAU v popředí.   
                 VLASTNÍ NÁPLŇ JEDNOTLIVÝCH  AKCÍ A PODROBNOSTI NAJDETE V PODSEKCÍCH  (lišta vlevo) !!!