DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

č.1): DOLOMITY - Vícedenní přechody

č.1): DOLOMITY - Vícedenní přechody...  s ruxakem a trochou jídla na několik dní daleko od lanovek a hotelů...
  : č.1: DOLOMITY- vícedenní okruhy: MARMAROLE,SORAPIS & CRISTALLO  
Převážně tvrdší, náročná VHT turistika vč. pasáží zajištěných cest střední obtížnosti (B-C), silný vytrvalostní akcent, občas velké převýšení. Místy problematický terén- ale liduprázdný !
 
Dlouhý pochod horami, na který se v průvodcích pozapomnělo + jeden populární okruh + něco navíc
             OPRAVDOVÁ LAHŮDKA PRO ZDATNÉ HORALY, JAKOU NENAJDETE V JINDE !!!
 
       Kdo by neslyšel o krajině „sinavých skal“ , vysokých věží, hlubokých malebných údolí, jimiž se nese zdáli bukolické cinkání zvonků Alpských bizonů; kraji v němž skály během dne a večera vystřídají třetinu barev spektrální škály a které v noci za úplňku (neplatí při oblačnosti ) vyzařují bledé, snové světlo, při němž můžete klidně pokračovat v pochodu pod hvězdami, pokud Vám ještě zbyly síly a entuziasmus? A přidáme ještě velice dobrou síť stezek a zajištěných cest (Via ferrata), zřízených spolkem C.A.I. -  Club Alpino Italiáno během posledních 80ti let +  nadstandardní síť silnic a chat....Autobusové zájezdy, rodinky s dětmi - je tu docela živo...
 
 Ale jsou i opomíjenější, či dokonce zcela zapomenuté kouty těchto hor... a oproti tomu trasy, které jsou ve své kategorii pojmem a nevynechá je jediný průvodce. Ochutnejme od každého trochu; to všechno v kulisách nejuhrančivější krajiny na světě, jak se vyjádřil nejeden světově proslulý horolezec... ne náhodou se v této oblasti (Jížní Tyroly) narodil a dodnes bydlí i Reinhold Messner...

Přesnější deskripce:  : tvrdší VHT turistika (kombinace vzdálenost/terén/ převýšení) včetně pasáží zajištěných cest střední klasifikace obtížnosti (B - C), silný vytrvalostní akcent.     Nutné vybavení na via ferrata a předchozí trénink !  Nocleh většinou po bivacích a na chatách, nouzově ve Ždárácích (nepředpokládá se); stany a další nadbytečná přítěž jsou s ohledem na pasáže zajištěných cest a občas problematický terén nežádoucí - je nutné docílit hmotnosti batohu do 10kg. Potraviny vlastní. Za tuto nepohodu budete odměněni opravdu nevšedními pohledy na jinak dost proslulá místa i naprosto zapomenutými kouty; prostě natrasováním odlehlými končinami.

Nutná všestrannost - pro vytrvalé a trénované turisty/horaly.  Trasování je navrženo buď na dva dlouhé (4dny), či tři kratší okruhy (2-3dny) tak; aby bylo možné u auta doplnit zásoby/realizovat přejezd o kus dále do jiné oblasti. Na přání lze připravit týdenní trasu "one shot".
 Nejen za sportovním výkonem,ale především za PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI pozapomenuté oblasti!  
SPECIALITA:   alpský trojboj (stezka / ferrata / skála); altipiano Marmarole a geologický čardáš
BONUS NAVÍC: s výjimečně disponovanou skupinou po dohodě a změně náplně velká odbočka na Mte ANTELAO. 
 
                  BEZ ADEKVÁTNÍHO POJIŠTĚNÍ (HOROLEZECTVÍ) NELZE REALIZOVAT PROGRAM !!!
 
TERMÍN :                  červen-září   
POČET MÍST:           4-8  
POČET DNÍ:             9-10, možnost bezpl. prodloužení o den, více za skromný příplatek 

 PŘEJEZDY:               2x12=24hod

 OBTÍŽNOST:    VYTRVALOSTNÍ turistika. Problematická místa,ferraty.Velké vzdálenosti!

CENA:                                     nezahrnuje: stravu, úrazové/jiné pojištění, lokální výdaje 

                                     Pro detaily k celé akci mailujte na   dolomiter@volny.cz 

   

  
  
V rámci této akce můžeme navštívit:
 
MARMAROLE: Jedna z pozapomenutých oblastí „BestofDolomitten“ : původně zřejmě navštěvovaná oblast se postupem času a zlenivěním až degenerací Evropanů (lanovky, polopenze, koupel,sauna,WC, TV, Cinzano...) téměř vylidnila a ve stínu nedalekého, velmi populárního Sorapisu, který někdy připomíná díky své popularitě a snadné dostupnosti v létě nádraží, skýtá pro poutníka divokou, rozervanou, překrásnou scenérii: velmi členitý, jakoby roztrhaný terén, vysoké vrcholy a hluboká údolí po ledovcích; úchvatné rozhledy po celé východní oblasti Ampezánských Dolomit (Sorapis, Antelao, Pelmö, Sexten, Cadini, Cridola); divy geologie a ledového zvětrávání vápence (zvlněné, někdy přetržené vrstvy stoupající vysoko do nebes; mozaika kanálků, kanálů puklin vyhloubených vodou...); a hlavně: liduprázdný terén. Dnes Marmarole navštěvují jen starší horolezci a milovníci dlouhých pochodů na více dní, povětšinou z místních spolků a – pamětnící „Messnerovského“ boomu alpinismu 70-80tých let. Ferraty obtížností nedorovnávají zdaleka rakouské, jde zde spíše o propojení oblastí a výhledy... úžasná liduprázdná krajina !
 
SORAPIS netřeba asi obsáhle představovat: krásná ( v průvodcích: velkolepá) dvoudenní okružní túra kolem obrovského skalního suku s 360°vyhlídkou na Antelao, Marmarole, Cristallo, Tre Cime a Cadini, ale hlavně na blízkou Crodu da Lago a Toffany. Zahrnuje 2 ferraty nižsí až střední obtížnosti, které zvládne opravdu každý, komu není cizí pohyb v horách a několik kamzičích stezek nad hlubokými propastmi údolí. Větší část túry se pohybuje v téměř konstantní výšce s dilatací cca 200-300 metrů, takže ji můžeme označit bez diskusí za příjemnou. Oblast mezi Marmarolem a Sorapisem, náhorní část pomezního údolí Vale di San Vito s pohádkovou věží Torre Sabioni zapomněl P.Jackson použít do filmové verse Pána Prstenů. Nevěříte? Tak se přesvědčte!
Příjemná je na této trase také dostupnost vody (i ke koupání), naopak méně povznášející je díky přístupnosti a průvodcům možné větší množství turistů, které se na takové ploše ovšem ještě celkem dobře rozpustí... I proto je termín cesty naplánován záměrně na čt/pá.
 
CRISTALLO: další z nepřehlédnutelných dominant oblasti: robustní, cca 10km dlouhý, rozeklaný masív; s frontovou linií Grande Guerra po celém hlavním pásmu. Uvidíme odtud především do oblasti Tre Cime a Croda Rosa, dále na Sorapis, Pomagagnon a Toffany. Celá trasa vede nejprve frontovou liní Rakušanů, potom strmě do svahu přes uzemí nikoho přes předsunuté Italské pozice až na vrcholovou hlavní linii; kterou potom celou projdeme po velmi snadné Via ferratě Ivana Dibbona – což je vlastně pouze zajištěný spojovací vojenský chodník. Poněvadž se v oblasti příliš aktivně nebojovalo, jsou Italské pozice a baráky velmi zachovalé a vnímavý pozorovatel s trochou fantazie si dokáže udělat představu, jak to tu v inkriminovaných letech 1915-17 vypadalo. Vojáci si zde postavili dokonce kostel!
Hřebenová cesta navíc obsahuje opravdu výjimečnou atrakci: poté, co projdeme tunelem – frontovou spojovací cestou – octneme se na cca 30timetrovém zavěšeném mostě, jak v Nepálu. Tato ultramoderní adrenalinová konstrukce nahradila byvší dřevěnou z 1.války.
K Cristallu se navíc váže i zajímavá minulost z dějin Alpinismu a Italského horolezectví; z fotografií uvnitř chaty Lorenzi na návštěvníky shlížejí zvučná jména jako Mario Bianchi, Carlo Mazetti, Ivana Dibbona a dalších z prehistorie současného sportovního lezení z 30-60tých let...
 
  
POMAGAGNON: pokud ve výpravě převáží sportovně lazení jedinci, je možné zaměnit/zkrátit výlet na Cristallo o jeden den a druhý ještě absolvovat hřebenovou túru po protějším „mikromasivu“ Pomagagnon, přímo nad Cortinou d’Ampezzo – obsahuje ferratu Cengia Zumeles a fakultativně náročnější M.Strobel. Ostatní mohou lenošit u jezera a mohou si vybrat hned ze dvou! Rovněž varianta pro prodloužení!