DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

č.2): DOLOMITY : Za přírod.krásami

   
 č.2 :  DOLOMITY -  ZA PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI A ZAPOMENUTÝMI KOUTY
NP SENNES-BRAIE,CRODA d'LAGO a CRISTALO; možné prodloužení:TRE CIME či SORAPIS
JEDNO-DVOUdenní túry z opěrného bodu:  LEHKÁ TURISTIKA s vytrvalostním akcentem :  
         VHT turistika NALEHKO, či se střední zátěží (spacák+karimatka,beze stanu) vybranými trasami k vybraným cílům. Dobrými cestami, s obtížností dle kondice a skladby účastníků. Kulturně-historické-sportovní zajímavosti, muzea v přírodě. Spaní: bivaky, chaty, kempy - ve vlastním stanu. Náplň lze upravit dle dohody. Zůčastnit se mohou v zásadě všichni, koho neporazí výstup na Milešovku za 60min. Na přání je možné připravit namísto jednodeněk několik 2 či vícedenních tras. 

                  Nejen za PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI ale i válečnou minulostí vyhlášené oblasti!  
SPECIALITA:  hřebenovka Fannes byvší Rak-Uh obrannou linií - doporučeno fotografům !!! 
BONUS NAVÍC:  den pod TRE CIME či výlet k Lago SORAPIS a trocha lenošení závěrem  

 

TERMÍN :                červen - září (jižní oblasti i květen - říjen, vyjde-li rok)     

POČET MÍST:         4-8  
POČET  DNÍ:          10, možnost bezpl. prodloužení o 1 den, 13 dní za skromný příplatek 

 DÁLKOVÉ PŘEJEZDY:   2x12=24hod

 OBTÍŽNOST:          SNADNÁ až VYTRVALOSTNÍ turistika
CENA:                      dle varianty, délky a obtížnosti  

                                    Pro detaily k celé akci mailujte na   dolomiter@volny.cz 

 
Kdo ještě neslyšel o krajině „sinavých skal“ , vysokých věží, hlubokých malebných údolí, v němž skály během dne a večera změní několikrát barvu od pálící bílé až po fialovou? Když k tomu přidáme ještě velice dobrou síť stezek a chat, zřízených většinou spolkem C.A.I. -  Club Alpino Italiano během posledních 80ti let a opravdu nadstandardní síť silnic a chat, těžko si lze představit zajímavější cíl krátké několikadenní dovolené...  
Tentokrát jsou vybrány destinace v Národním parku SENNES/BRAIE, které se někdy nacházejí nadohled od běžně navštěvovaných, ale kam se moc nechodí, nebo vyloženě zapomenutá místa – každopádně stejně krásná jako ta, která jsou v katalozích většiny outdoorových a poznávacích CK. Když se zeptáte „Proč se tam nejezdí?“ odpověď většinou zní, že chybí lanovka, přístup pro autobus, či ubytování pro větší množství osob. Jsou prostě v srdci hor, vzdálená od silnic a to je limitující. To ovšem neplatí pro malou skupinu a zkušeného průvodce, který zná dobře daný terén a možnosti. Nepotkáte zde tak často  rodinky s dětmi, ani davové výpravy; spíše malé skupiny, páry, osamělé poutníky a horolezce. 
Samozřejmě, můžeme i navštívít i ta nejprofláklejší místa, kde se přes den vystřídají stovky turistů - nejsou slavná jen tak náhodou... 
Fotografy za dobrého počasí nadchne famózní hřebenovka Fannes, odkud lze pořídit jedny z nejkrásnějších panoramat Dolomit - napravo i nalevo pastva pro všechny objektivy !!!
Jste tu přeci ZA PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI A ZAPOMENUTÝMI KOUTY DOLOMIT...
 
                   Níže si přečtěte něco o skupinách, kt. navštívíme - a samozřejmě fotografie:
 
 
NP. FANNES-BRAIE I. (západ): KREUZKOFEL, Mte CAVALLO – Mte CASALE - Mte CASTELLO - FURCIA ROSA – VALLON BIANCO:   velká náhorní planina, částečně pastevecká, připomínající obří misku, uzavřenou mezi vyjmenované hřebeny – nádherný kus hor s klečí, černými borovicemi, mechem, pastvinami a stády ovcí a horských kravek... A také hlavní rakouská frontová linie, která zde ustrnula po obsazení Toffan Italy v r. 1916 až do konce konfliktu. Odtud velmi krásný výhled na okolní masivy, zejména na Toffany a hluboké údolí Travenanzes. Vynikající čtyřdenní túra s opěrným bodem, odkud budeme vycházet na jednodenní výlety do všech stran. Velmi dobře Odtud uvidíme TOFFANY: D’ENTRO, MEZZO a ROZES : jedna z typických siluet pohoří; impozantní trojhora tyčící se nad Cortinou d‘Ampezzo. Oblast Toffán je nezapomenutelná – i při pohledu z protějšího hřebene!
   
NP. FANNES-BRAIE II. (východ): SEEKOFEL, REMEDA ROSA, CRODA ROSA :  turistický 2-3denní okruh druhou polovinou parku na náhorní planině, kt. se nachází na západní straně nad hlubokým údolím Val Tamersc, které park rozděluje. V případě dostatku fyzičky, času a zájmu jej lze prodloužit o den-dva a v podstatě obejít celou Croda Rosu... Snadný výstup na SEEKOFEL (2810m), místní dominantu – krásný výhled na Tre Cime, Dürrenstein, Remeda Rosa, Cristallo, Fanes.. . Odlehlá končina, která je v létě navštěvována; v oblasti Croda Rosa chybí značené cesty, ale cesty tam jsou – bude jen na nás, které si vybereme...
DŮRRENSTEIN-PLÄTZWIESE-Mte SPECIE-COL ROTONDO : vynikající vyhlídkový hřeben nad hlubokým údolím ValLandro. Lehká turistika, malé převýšení.Jednodenní prodloužení na bočním hřebeni v případě zájmu. Přespání v horské chatě. Bude zařazeno v případě dlouhé varianty programu a na přání.
 

 
CRISTALLO: další z nepřehlédnutelných dominant oblasti: robustní, cca 8km dlouhý, rozeklaný masív; s frontovou linií Grande Guerra po celém hlavním pásmu. Uvidíme odtud především do oblasti Tre Cime, Cadini a Croda Rosa, dále na Sorapis, Croda di Lago, Pomagagnon a Toffany. Trasa vede částečně Italskými  pozicemi vrcholovou hlavní linií; kterou celou projdeme buď částečně, nebo celou po velmi snadné Via ferratě Ivana Dibbona – což je vlastně zajištěný spojovací vojenský chodník, kde nejsou třeba úvazky – žádný extrém.  
 
CRODA DA LAGO: boční, ale velice zajímavý hřbet a tabule ve stínu Sorapisu a Toffán – přesto právě odtud uvidíte velikány Dolomit z opravdu nezvyklého úhlu. Krom toho zdejší rozrušená skála dobře přiblíží pozorovateli fenomén ledovcového zvětrávání a sběratelé si odtud mohou odnést opravdu pěkné exempláře – geologicky velmi zajímavá oblast. Tuto jednodenní túru lze přiřadit do kategorie lehké až střední obtížnosti.
  
SORAPIS veliký kruhový masív, který netřeba obsáhle představovat: zajdeme se podívat ke krásnému ledovcovému jezeru Lago di Sorapis přímo do jeho centra. Cestou za dobrého počasí lze vidět několik ikon Dolomit: Cristallo, Tre Cime a Cadini. Cesta k jezeru a pobyt u něj se uvažuje jako odpočinkový den.
 
Prodloužení, aneb splněné přání:   DREI ZINNEN/TRE CIME DI LAVAREDO: Tři věže, které přitahují generace horolezců od počátků Alpinismu v Itálii a které dominovaly kdysi místnímu bojišti v 1.válce. Uhrančivá magická krajina, na kterou bez nadsázky poutník nikdy nezapomene..  jedna z nejfotogeničtěšjších krajin na světě, horolezecká ikona a jeviště urputných srážek mezi Rakušany a Italy v první válce. Také "lázeňské" středisko u Lago Misurina a Lago Antorno.
Proslulý lezecký terén na všech třech věžích v různé obtížnosti, několik zajištěných vojenských chodníků, byvší baterie, lágry, tunely a pozorovací stanoviště. Především ale kilometry slušných a snadných turistických chodníků a krajina ze sna.
BÖDENKNÖTTEN, PASSPORTENKOFFEL, ZWÖLLERKOFEL, ELFERKOFEL, Mte POPPERA:   pokračování linie východním směrem – fascinující skupina Sexténských skalních hradů.