DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

4a) CIVETTA‚MOIAZZA+Mt.PELMÖ

4a)  Zvláště těžké (D-E) zajištěné cesty oblastí CIVETTA, MOIAZZA+okruh MtePELMÖ
  
4a):  TOP FERRATOVÉ RODEO pro OTRLÉ :
Zvláště těžké(D-E) farraty oblasti CIVETTA-MOIAZZA+okruh MtPELMÖ

VČETNĚ:  1x delší okruh (4-5dní) horami a vrcholovými partiemi uvedených skupin. Těžká a zvláště těžká VHT . 

OPRAVDOVÁ LAHŮDKA PRO ZDATNÉ HORALY, KTEROU JINDE NENAJDETE!!!  

Už vás omrzel jednoduchý terén a přeplněné ferraty v blízkosti silnic,kde se stojí u nástupů fronty, na nihž můžete potkat opravdu příšerný šrot a kde prostě "visí čert v luftě"? Neslibuji Vám, že na těžkých ferratách v Civettě potkáte výhradně mistry sportu, ale je to MNOHEM LEPŠÍ - a - počet lidí na laně je mnohonásobně menší. Ukáže se,co je ve Vás - na konci 1200m dlouhé těžké cesty bolí nejen ruce i toho, kdo denně válí v pivováru sudy
                  BEZ ADEKVÁTNÍHO POJIŠTĚNÍ (HOROLEZECTVÍ) NELZE REALIZOVAT PROGRAM !!!
  
TERMÍN :                     červenec-srpen  
POČET MÍST:               4 - 8
POČET  DNÍ:                10, lze prodloužit bezplatně na 11, za skromný příplatek na 13 dní
DÁLKOVÉ PŘEJEZDY:  2x12=24hod
           OBTÍŽNOST:           TĚŽKÉ,EXTRÉM "D-E" ferraty.Velké vzdálenosti a převýšení.  
           POZNÁMKA:       NEBEZPEČNÝ TERÉN ! Nejištěné úseky.Velké vzdálenosti a převýšení
           CENA:                 nezahrnuje: stravu, úrazové/jiné pojištění, lokální výdaje 

                     Pro detaily k celé akci mailujte na   dolomiter@volny.cz 

 
 DOLOMITY - krajina „sinavých skal“, vysokých věží, hlubokých malebných údolí s pastvinami... 
Tisíce hektarů skalních štítů, propastí, hlubokých strží; ledovce, závratné dvacetidélkové stěny...
 Jistě, také ale: lanovky, lyžařská a rekreační centra, hotely, přecpané autobusy, luxusní limuzíny ...

          Ale jsou i opomíjenější, či dokonce zcela zapomenuté kouty těchto hor... které vyhledávají jen horolezci a domácí i zahraniční turistická špička; kde zřídkakdy naleznete rodinky s dětmi, autobusové výpravy a *** chaty; zato se může zpoza skály zničehožnic vynořit dvoumetrový šedivý šlachovitý horal ve staré bundě z 80tých let...

       Ze skalních jehel skáčou Batmani, kterým nestačí „jen“ vylézt obtížný 10-20ti délkový terén, ale dolů musí letět na padáku! V chatách Italského horospolku C.A.I. zahlédnete desítky fotografií horolezeckých legend s počátkem ve 20-tých letech a vrcholem v 80tých; dýchne na vás ještě nyní, v čase goretexu a záchranářských vrtulníků, atmosféra pionýrských časů, kdy mnohý pokus o vrchol s primitivní výbavou znamenal nasazení života...
 
Pro sveřepé horaly, VELMI zdatné turisty, otrlé a zkušené milovníky zajištěných „železných“ cest a dobrodruhy, které jen tak něco nezastaví, byla připravena tato lahůdka, která prověří jak fyzickou stránku, tak voděvětruvzdornost;  vůli všech – a kamarádského ducha. Okružní vícedenní cesta (cca 5 dní) vede kolem dvojskupiny CIVETTA / MOIAZZA;  jednodenní náročný okruh + výstup na Mte PELMÖ,  a pokud zbudou síly a čas, dvoudenní tur.výlety v oblastech CIMA di S.SEBASTIANO nebo Mte SOLE či sevorovýchodní PALE di SAN LUCANO.
 
    Na přání v prodloužení za příplatek třídenní ferratový okruh okolo Mte SCHIARA.
 
Pravděpodobně z toho ale absolvujeme jen větší část, poněvadž až na drobné vyjímky se jedná o velmi dlouhé, strmé a exponované cesty s dlouhými nástupy a sestupy, pro většinu lidí je to opravdu zabíračka jako hrom. Další problém představuje vrtkavé počasí v oblasti.
Jak je zřejmé z mapy, nepůjde jen o sportovní lezení po nejvyhlášenějších Via-ferratách v jejich rodné oblasti (namátkou jmenujme vyhlášenou Gianni Constantini), ale zároveň o náročný vandr krajinou ze sna za přírodními krásami místy velmi odlehlých končin.CIVETTA je oblastí s největší koncentrací "černých" ferrat v Dolomitech i Itálii!           
Samotné „železné cesty“ jsou buď odbočkou nalehko, nebo regulérní součástí trasy (nelze obejít!). Součástí je i ferratový opakovací kurs na připomenutí elementárních pravidel pro pohyb na železných cestách a skále; kontrola vybavení a indiv. zpřipomínkování lezecké techniky, pokud si bude někdo přát.
 
 Každopádně toto NENÍ akce pro ZAČÁTEČNÍKY a nedostatečně vybavené jedince!
 
VŠICHNI MUSÍ MÍT INDIVIDUÁLNĚ UZAVŘENÉ POJIŠTĚNÍ PRO ALPINISMUS / HOROLEZECKÉ SPORTY A POJIŠTĚNÍ ZÁCHRANNÉ AKCE – např. ALPENVEREIN. Bežné komerční pojištění na dovolenou NESTAČÍ! Není dobré podceńovat nebezpečí a nešťastnou náhodu, ani cenu, kterou si v případě akce místní záchranáři namarkují...  Vyplatí se jim nedávat zbytečně a hloupě šanci.

                                 Níže si přečtěte něco o oblastech, které navštívíme 
 
  
CIVETTA: Jedna z  odlehlejších oblastí: v nástupu, kde se nacházejí lyžařská centra a vleky ještě potkáme leckoho, ale se vstupem do vlastní skupiny se skály vylidní. Zato zůstanou  úchvatné rozhledy po celé jižní oblasti Zoldo Alto a Pale San Martino ( Pelmö, Pala, Schiara, ale i ampezánský Marmarole, Sorapis ); divy geologie a ledovcového zvětrávání vápence (zvlněné, někdy přetržené vrstvy stoupající vysoko do nebes; oblé ohlazené bloky kamene; mozaika kanálků, kanálů puklin vyhloubených vodou...); a hlavně: liduprázdný terén. Dnes – jako v minulosti - navštěvují CIVETTU a její proslulou tísícimetrovou skalní stěnu většinou jen horolezci, staří byvší lezci a milovníci dlouhých pochodů na více dní, povětšinou z místních spolků, pamětníci boomu alpinismu 60-80tých let. Místní ferraty patří mezi ty nejtěžší v Itálii; jsou klasifikované stupněm E - černá: extrémní! Obtížností dorovnávají a předčí rakouské, jsou to vysloveně těžké sportovní cesty; místy směle navržené; většinou výborně jištěné a udržované. Do převisu se dostanete jen tu a tam, zato jejich až kilometrová délka je opravdu vysilující!
MOIAZZA : pokračující hřeben Civetty, charakterem velmi podobná. nachází se v slavná "E" ferrata Gianni Constantini s "andělskou lávkou" (Cengia Angelini) - převýšení a strmost výstupu/sestupu je i na turistických chodnících pekelná - poměr metr (výšky) na metr (vzdálenosti) je tu průměrnou hodnotou.Turistika v Ampezánských dolomitech je proti tomuhle opravdu  procházkou po kolonádě. 
 
Mte. PELMÖ: velmi výrazná hora ve tvaru podkovy se nachází v těsné blízkosti Civetty a přestože/právě proto, že výstup není jištěnou cestou, není jednoduché ji zdolat - obsahuje nebezpečná místa hraničící s horolezectvím cca III.stupně UIAA. Jednodenní túra okolo spojená s výstupem je skutečným sportovním, zejména vytrvalostním výkonem. Nárazově nejištěná místa. Velkolepý výhled, který má i v Dolomitech (díky umístění hory) jen málo obdob.
      Samozřejmě, ostatní stěny mimo "normálku" jsou rájem horolezců, i když to nejsou tak pěkné bigwally, jako vedle v Civettě - ale zato ta panoramata ! 
CIMA di S.SEBASTIANO, Mte SOLE, PALE di SAN LUCANO: hory obklopující městečko Agordo. Možné alternativní, či přidané cíle jedno/dvoudenních vyhlídkových výstupů v oblasti. 
  
SCHIARA: další z nepřehlédnutelných dominant oblasti: přízrak jedné robustní hory s několika bočními vrcholy a parádně střiženým ferratovým okruhem (obtížnost „C“ nárazově "D") po vrcholech a navazující okružní cestou kol masívu... Procházka po této „pavlači“ je nezapomenutelná. Skupina je však značně odlehlá, nástup od silnice vezme celý půlden... zato z vrcholu (2563m) je možné nejen vidět za jasných dní nejen většinu dolomitských „nej“ ale i Jadran či Benátky. Schiara je rájem extrémních lezců a její přes 1000m vysoká jižní stěna budí dodnes respekt.
  
 
A opět CIVETTA, MOIAZZA a okolí .... fotky nezapřou pověst "mlžných" hor - denní konvekce je zde natolik silná, že i při naprosto bezoblačném ránu zde mraky halí vrcholky často už od 11:00 a večer pak pravidelně prší.... či spíše leje jako z konve ...