DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

4b) PALEdiSanMARTINO‚SCHIARA‚LAGORAI

č,4b): Těžké+Zvláště těžké(C-D) zajištěné cesty oblastí PALE di SAN MARTINO+SCHIARA
   č.4b):JIŽNÍ DOLOMITY-ferratové rodeo pro zkušené a vytrvalé
Těžké+Zvláště těžké(C-D)ferraty oblastí PALE di SAN MARTINO+SCHIARA 
 
VČETNĚ: 2-3x delší okruh horami, náhorní planinou,vrcholovými partiemi uvedených skupin 
+ okruh částí hřbetu LAGORAI v případném prodloužení, či na přání náhradou 
 
"ŽELEZNÝ VANDR" fotogenickou a nezapomenutelnou krajinou (zejména za měsíčních nocí), kudy kráčely dějiny horolezectví. LAHŮDKA PRO ZDATNÉ HORALY, KT. NENAJDETE V JINÝCH NABÍDKÁCH !
 
JIŽNÍ DOLOMITY - Po masívu CIVETTA / MOIAZZA další nezapomenutelná oblast proslulých zajištěných cest: masívy PALE di San MARTINO a SCHIARA. Jde o velmi staré, dlouhodobě navštěvované oblasti, ve kterých lezli snad všichni, kdo něco v horolezectví znamenají/znamenali. Leckteré stěny, jejichž prostopení znamenalo průlom pomyslné hranice obtížnosti, se nacházejí právě tady... TUDY KRÁČELY DĚJINY LEZENÍ.  
 
Pro ostřílené horaly, VELMI zdatné turisty, otrlé a zkušené milovníky zajištěných „železných“ cest a dobrodruhy, které jen tak něco nezastaví, byla připravena tato lahůdka, která prověří jak fyzickou stránku, tak voděvětruotěruvzdornost, vůli všech – a kamarádského ducha. 
2x Okružní vícedenní cesta po vrcholech a kolem dvojskupiny PALA (Sever a Jih), tak třídenní ferratový okruh okolo Mte SCHIARA, a pokud ještě zbudou síly, entuziasmus a čas, tak (na převýšení) pohodový dvoudenní vandr severovýchodním cípem dlouhého horského hřbetu LAGORAI, představují vyjímečné destinace a pro běžného člověka i výkon. Jak je zřejmé z mapy, nepůjde jen o sportovní lezení po nejvyhlášenějších Via-ferratách v jejich rodné oblasti (namátkou jmenujme Gabitta Ignotti ), ale zároveň o náročný dvoj-trojvandr  krajinou ze sna náhorní „měsíční“ Altiplano di Pala; za přírodními krásami místy velmi odlehlých končin. Samotné „železné cesty“ jsou buď vrcholovou odbočkou nalehko, nebo téměř vždy regulérní součástí trasy. Součástí je i ferratový opakovací kurs na připomenutí elementárních pravidel pro pohyb na železných cestách a skále; kontrola vybavení a indiv.zpřipomínkování lezecké techniky, pokud si bude někdo přát.  Každopádně to NENÍ akce pro ZAČÁTEČNÍKY a nedostatečně vybavené jedince! 'BEZ ADEKVÁTNÍHO POJIŠTĚNÍ (HOROLEZECTVÍ) NELZE REALIZOVAT PROGRAM !!!VŠICHNI MUSÍ MÍT INDIVIDUÁLNĚ UZAVŘENÉ POJIŠTĚNÍ  ALPINISMUS/HOROLEZECKÉ SPORTY A POJIŠTĚNÍ ZÁCHRANNÉ AKCE – např. ALPENVEREIN. Bežné komerční pojištění na dovolenou NESTAČÍ! Není dobré podceńovat nebezpečí a nešťastnou náhodu, ani cenu, kterou si v případě akce místní záchranáři namarkují... Vyplatí se jim nedávat hloupě šanci.
 
TERMÍN :                     červenec-srpen  
POČET MÍST:               4 - 8
POČET  DNÍ:                10, lze prodloužit bezplatně na 11, za skromný příplatek na 13 dní
DÁLKOVÉ PŘEJEZDY:  2x12=24hod 
 OBTÍŽNOST:  VYTRVALOSTNÍ,TĚŽKÁ "C-D" ferraty.Velké vzdálenosti a převýšení.  

POZNÁMKA:           OBTÍŽNÝ TERÉN !Nejištěné úseky. Místy velké vzdálenosti a převýšení

           CENA:                        nezahrnuje: stravu, úrazové/jiné pojištění, lokální výdaje 

                                      Pro detaily k celé akci mailujte na   dolomiter@volny.cz 

                               
                                      Níže si přečtěte něco o oblastech, které navštívíme                       
  
PALA di SAN MARTINO – jedna z jižních bašt Dolomit a skupina proslulá svými věžemi – návev „pala“ znamená štíhlou věž,cimbuří - a Cimon della Pala má přiléhavou přezdívku Matterhorn Dolomit. Není sám: Cima della Vezzena, Cima della Madonna, Cima di Ball, Cimerloo ... stovky věží a stěn – kdyby se směšných 10km2 místního území přeneslo kamsi do Čech, sejde se tam celá lezecká republika!
 
            Ale není to zdaleka o lezení!!!  Rozlehlá náhorní planina Altiplano di Pala San Martino je neskutečnou měsíční krajinou ze sna a to zejména za jasných nocí úplňku: 2-3 dny se zde můžete toulat, obdivovat krásu místních skal a fotografovat panoramata ze "snadných" turistických vrcholů, aniž by jste se železa dotkli!
Pokud vyjde počasí, tak na tohle místo bez obdoby nezapomenete! Ehm - pravda - pokud nevyjde, tak také.
Místní železné cesty jsou klasifikované jako červená C-D(těžká a zvláště těžká cesta), díky délce, expozici a odlehlosti. Jsou neoddělitelnou součástí turist. tras, vedoucích k některým vrcholům, či tvořící logické kruhy a špatně se z nich utíká. V jejich blízkosti nachází více chat a bivaků. Za dobrého počasí se naskytnou úchvatné pohledy; za mlhy, či pokud se hora ponoří do mraků budete rádi, když dorazíte k nejbližšímu záchytnému bodu. Nástup jen za dobrého počasí.
Není se ale třeba jich obávat – v případě špatné kondice/počasí lze vymyslet alternativní/individuální program – oblast je bohatá i na obyčejné VHT turistické trasy a k hlavnímu cíli – rozlehlé náhorní planině Altiplano di Pale San Martino vedou i turistické chodníky nebo lanovka...
 Vzhledem k rozlehlosti oblasti a jejímu výjimečnému kouzlu lze zde zůstat po celou dobu pobytu a stejně se nepodaří vyčerpat všechny místní možnosti – pokud by místní krajina uhranula, lze si nechat zbytek akce na jindy.    
SCHIARA: další z nepřehlédnutelných dominant oblasti: robustní rozeklaná hora s několika bočními vrcholy a parádně střiženým jednodušším ferratovým okruhem (obrížnost „C“) po vrcholech a navazující okružní cestou kol masívu... Procházka po této „pavlači“ je nezapomenutelná. Skupina je však značně odlehlá a zvedá se strmě z nížiny; nástup od silnice vezme celý půlden... zato z vrcholu (2563m) je možné nejen vidět za jasných dní nejen většinu dolomitských „nej“ ale i Jadran. Schiara je rájem lezců a její přes 1000m vysoká jižní stěna budí dodnes respekt. V neposlední řadě je namístě podotknout, že se nachází na samém JV okraji Dolomit, takže se jedná o krásné, "zelené" hory, cca 10km vzdušnou čarou od Bellugna, kt. je nadohled a že místní sekce CAI-Bellugno patří k jedněm z nejstarších a tradice tu sahá do samých počátků Alpinismu...
     
 
 
   
 
 
  

LAGORAI: jednodušší, časově méně náročná varianta závěru (při vynechání SCHIARY) – nebo příjemné vandrovní finále nakonec při prodloužení – dlouhý „ještěří“ horský hřbet v prům.výšce 2500m s krásnou hřebenovou cestou a návratem po nekonečných horských pastvinách při úpatí. Skoro Rumunské pastorále.