DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

č.5a)GRANDEGUERRA1:Fanes‚Tofány&miny

   
 č.5):  DOLOMITY, jedno až trojdenní túry: GRANDE GUERRA 1915-17 Tyrolská fronta, oblast CORTINA d'AMPEZZO 
VÝBUŠNÁ VÁLKA SAPÉRŮ,RAZÍCÍCH ČET,MIN A DĚLOSTŘELEC. BATERIÍ v DOLOMITECH 
Téměř kompletní putování bojovými postaveními + okolními pozicemi po byvší Rakousko – Italské horské frontě z let 1915-17 v jižních Tyrolích v úseku Col di Lana –Toffane – Cristallo; s výkladem a komentářem tehdejších událostí + 3denního horský přechod v rámci tématu navíc. Návštěva muzeí, válečných muzeí v přírodě, byvších pozic...Nejen za válečnou minulostí, ale také za PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI jedné z nejvyhlášenějších oblastí Dolomit!
 
 
  Akce zahrnuje VÝCHODNÍ oblast horské fronty okolo CORTINY,s vyjímkou MARMOLADY, 
   tj úsek od COL di LANA přes Pso FALZAREGO, masiv FANNES až k DÜRENSTEIN

   Snadná až vytrvalostní VHT turistika NALEHKO, či se střední zátěží (beze stanu) vybranými trasami k vybraným cílům. Dobrými cestami, s obtížností dle kondice a skladby účastníků. Kulturně-historické-sportovní zajímavosti, muzea v přírodě. Spaní: bivaky, chaty, kempy - ve vlastním stanu. Náplň lze upravit dle dohody. Zůčastnit se mohou v zásadě všichni, koho neporazí výstup na Milešovku za 60min. Na přání je možné připravit několik 2 až vícedenních tras.

SPECIALITA: minová válka v oblasti PsoFalzarego a okolí. Muzea v přírodě, rakouské pevnosti 
BONUS NAVÍC: návštěva pevnosti FRANZENFESTE
DOPORUČENÝ FILM:  Louis Trenker: BERGE IN FLAMMEN 1931 
TERMÍN :                 červen – září 
POČET MÍST:           4-8
POČET  DNÍ:           10, možnost bezplatného prodloužení o 1 den, 13 dní za mírný příplatek
 PŘEJEZDY:              2x12=24hod
OBTÍŽNOST:            SNADNÁ až vytrvalostní turistika.
CENA:                      Dle varianty.  Nezahrnuje: stravu, úrazové/jiné pojištění, lokální výdaje 

                                      Pro detaily k celé akci mailujte na   dolomiter@volny.cz 

        NAVŠTIVTE DCEŘINNÉ STRÁNKY S NABÍDKOU AKCÍ K 100.VÝROČÍ VELKÉ VÁLKY  

                                                               www.grandeguerra.cz  

                                             Níže si přečtěte něco o skupinách, kt. navštívíme

                   Ve fotodokumentaci jsou často použity scanny mých starých fotografií, pořízených v 90.letech na celuloid - nestojí sice za moc, ale atmosférou dobře korespondují s tématem...

 

  
NUTNO dodat, že přes historicko-vojenské zaměření, výlet jednoznačně uspokojí i milovníka přírody, kt.téma nezajímá:UDÁLOSTI VELKÉ VÁLKY se ZDE odehrálY v opravdu výjimečné krajině!
   
    COL di LANA + Mte SEIF: začátek středního úseku horské fronty (oblast Cortina). V celém pásmu jde o atypickou oblast: zelené louky a kopce, minimum skal, potoky, stromy, v nichž jsou dodnes patrné linie zákopů a cest. O hlavní horu svedeno několik bitev, vysloužila si přezdívku Col Sangve – hora krve. Italové ji nakonec dobyli až po úspěšném použití miny – odstřelením vrcholu i s 2/3 posádky obránců. Jejich postup se pak zastavil – o 20m menší Mte. Seif, spojený s Col di Lana úzkým hřebínkem, Rakušané přesvědčivě uhájili a fronta zde ustrnula až do průlomu u Capoterra a kvapnému vyklizení hor Italy (hrozba obklíčení) v listopadu 1917.
   Passo FALZAREGO: kritická oblast fronty – Italové se snažili po celou dobu dobýt důležitý průsmyk, který by otevřel cestu do údolí Val Badia, umožnil přerušit zásobování sousedního úseku Marmolady a hlavně obchvat oblasti Fanes a Tofanes, která tvořila v kombinaci s chytře vedenou obrannou linií nepřekonatelnou přírodní hradbu. Rakušané si nebezpečí dobře uvědomovali a hájili oblast opravdu urputně. V průsmyku se nachází mnoho památek - od staré Rakouské pevnosti Valparola, přes zrekonstruované frontové linie a kaverny až k původním tunelům a liniím zákopů...
   
 
  
  TOFFANY:  D’ENTRO, MEZZO a ROZES : jedna z typických siluet pohoří; impozantní trojhora tyčící se nad  Cortinou – místo prvních bojů po vypuknutí války v 5/1915 – ty se sváděly především o sedlo Forcella Fontana Negra a bradlo Casteletto/Schreckenstein. Italové nakonec masív Toffán dobyli, ale tím také jejich úspěchy skončily. V sedle Toffany d’Entro (3237mnm) byla baterie 6ti italských děl a 2 světlomety(!). Krom památek války skýtají impozantní vyhlídkové vrcholy a 3 legendární, těžké ferraty – G.Lipelli, Tomaselli a G.Olivieri. Ty se obtížností směle měří s rakouskými.
         Oblast Toffán a okolí v červencovém večerním i ranním světle je prostě nezapomenutelná. 
   
 Hřebenové bradlo Pta GALLINA – AVERAU –CINQUE TORRI - NUVOLAO – RA GUSSELLA:   
Oblast, kterou Italové obsadili víceméně bez boje po taktickém vyklizení Cortiny Rakušany ihned po vypuknutí války - zde byly umístěny především dělostřelecké baterie, které zásadně ovlivnily průběh bojů na Pso FALZAREGO a okolí. Krom toho je odtud velice hezký výhled na bojiště pod Toffanami, Lagazuoi a Col di Lana. Bizarní skalní útvary.  
   
 CRISTALLO: další z dominant: robustní, cca 10km dlouhý, rozeklaný masív; s frontovou linií Grande Guerra po celém hlavním pásmu. Rozhled do oblastí Tre Cime a Croda Rosa, dále Sorapis, Pomagagnon a Toffany. Celá trasa vede front. linií po snadné ferratě Ivana Dibbona – což je vlastně zajištěný vojenský spojovací chodník. Italské pozice a baráky jsou zachovalé a vnímavý pozorovatel s trochou fantazie si dokáže udělat představu, jak to tu v letech 1915-17 vypadalo. Vojáci si zde postavili dokonce kostel! Hřebenová cesta navíc obsahuje opravdu výjimečnou atrakci: poté, co projdeme tunelem – octneme se na cca 30timetrovém zavěšeném mostě jako v Nepálu. Tato moderní adrenalinová konstrukce nahradila byvší dřevěnou z 1.války. K Cristallu se navíc váže i zajímavá minulost  Italského horolezectví; z fotografií uvnitř chaty Lorenzi na návštěvníky shlížejí zvučná jména jako Mario Bianchi, Carlo Mazetti, Ivana Dibbona a dalších z prehistorie sportovního lezení  20-60tých let...
     

 

 

    

 MONTE PIANA: tabulová hora se dvěma vrcholy na důležité křižovatce údolí a cest. Nádherný výhled na uhrančivé Tre Cime di Lavaredo a Cristallo. Místo úporné, krvavé, nerozhodné dvouleté bitvy s tragickým finále 24/X/1917 - a přezdívkou hřbitov Dolomit: Při prozrazeném útoku, kt. měl odvést pozornost italského velení od Sočské fronty (souběžný útok u Kobaridu), padly pod soustředěnou italskou palbou v předních liniích 3/4 vojáků připravených vyrazit - útok vedený i přesto nadále hrubou silou skončil až v podvečer za otřesných ztrát a nulového zisku - italové neutuchajícími protiútoky vytlačili zdecimované útočníky pod neustálou palbou artilerie zpět do výchozích pozic. Nahoře naučná stezka - částečně zrekonstruované pozice - muzeum války v přírodě. Poblíž krásná horská letoviska u jezer Lago Misurina a Lago d’Antorno.

 
  
 
FANES – Mte CAVALLO – Mte CASALE - Mte CASTELLO - FURCIA ROSA – VALLON BIANCO:    hlavní rakouská frontová linie, která ustrnula po obsazení Toffan Italy v r. 1916 až do konce konfliktu. Odtud velmi krásný výhled na okolní masivy, zejména na Toffany a údolí Travenanzes. Vynikající vícedenní túra.